Kazakistan’da yeni bir yazıt bulundu

Kazakistan'da ilk kez eski yazıya ait tam bir metin örneği bulundu. Türkistan'ın Arys bölgesi, Kültöbe antik yerleşimi üzerinde bulunan yazıt neredeyse 2.000 yaşında.


Kazakistan

Kazakistan’da yeni bir yazıt bulundu

Kazakistan
Kil tuğla, antik Aram alfabesinde, 218 karakterden oluşan yedi satırın oyulduğu üç parçadan oluşuyor. Alexander Podushkin ve Nicolas Sims-Williams, büyük bulguyu kısmen deşifre etti. Fakat tamamının çözümlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

Arkeologlar bunun dünya çapında bir keşif olduğuna inanıyor. 30 yıl içinde ilk kez başı ve sonu ile tam bir metin bulmayı başardılar. Yazı, bilim adamlarının Protosogdian veya Kangyu dili olarak adlandırdığı eski İran lehçesinde. Çalışmalar, benzer metinleri bulmak için devam ediyor.
Bu bulguya ek olarak, bu sezon arkeologlar Kültöbe antik sakinlerinin kalıntılarının yanı sıra, gayet güzel korunmuş çanak çömlek, mücevher, mutfak eşyaları örnekleri ile iki mezar keşfettiler.

***

(Kazakistan lehçesi)

Қазақстанда алғаш рет ежелгі жазудың толық үлгісі табылды. Жазудың жасы шамамен 2 000 жыл. Олжа Түркістан облысына жатқан.
Табылған зат көне арамей алфавитіндегі 218 белгіден жеті жол кесілген үш фрагменттен жасалған сазды кірпіш болып табылады. Палеолингвистер үшін үлкен олжаны Кембридж университетінің лингвистика профессоры Николас Симс-Уильямс ішінара шифрлады, деп атап өтті Тарих ғылымдарының докторы Александр Подушкин.

Археологтардың айтуынша, бұл әлемдік ауқымдағы жаңалық, сондықтан алғаш рет 30 жыл ішінде олардың басы мен аяғы бар толық мәтінді таба алды. Жазба ежелгі ирандық диалектіде жасалған, ол ғалымдар протосогдия немесе Кангюй тілі деп аталады, өйткені қала б.з. бірінші ғасырда Кангюй мемлекеті кезінде қаланған.

Kaynak: (https://liter.kz/vpervye-polnyj-obrazecz-drevnej-pismennosti-nashli-arheologi-v-turkestanskoj-oblasti/ , 05/07/2020)

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar