Kıbrıs’taki müzakerelerde toprak masada – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Kıbrıs’taki müzakerelerde toprak masada

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerde bugün toprak konusu ele alındı. Ara bölgede 10.15’te başlayıp 15.15 sıralarında sona eren görüşme sonrası BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına açıklamada bulundu. Downer açıklamasında, liderlerin 5 saatlik sürede toprak konusunu ele aldıklarını, fakat […]

27 Ağustos 2011
Milli Düşünce Merkezi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerde bugün toprak konusu ele alındı.

Ara bölgede 10.15’te başlayıp 15.15 sıralarında sona eren görüşme sonrası BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına açıklamada bulundu.

Downer açıklamasında, liderlerin 5 saatlik sürede toprak konusunu ele aldıklarını, fakat harita ve rakamlar gibi ayrıntıları ilerleyen süreçte görüşeceklerini söyledi.

Downer, liderlerin daha önce bu başlık hakkında görüştüklerinin ve uzlaşıya varamadıklarının hatırlatılması üzerine, Kıbrıs sorununun gerek AB, gerek Türkiye, gerekse Doğu Akdeniz’in geleceği açısından çok önemli bir süreçten geçmekte olduğunu ifade ederek, gizlilik prensibine önem verilmesine vurgu yaptı ve detaya girmedi.

Downer, Rum Yönetimi’nin doğal zenginliklerle ilgili yapacağı çalışmaların bugünkü görüşmede konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruya da, gerek müzakere sırasında gerekse yemek veya sonrasında böyle bir konunun konuşulmadığını belirtti.

Downer, “toprak ve mülkiyet” konusuyla ilgili 4 görüşme planlandığını, liderlerin 2 Eylül Cuma günü aynı konularda yeniden bir araya geleceklerini ekledi.

Görüşmeye, BM’nin toprak konusundaki uzmanları da katılırken; BM’nin araçların motor kısımlarına kadar arama yaparak güvenlik tedbirlerini artırmaları da dikkat çekti.

Tak, 27-08-2011 08.10 (TSİ)

http://www.abhaber.com/haber.php?id=36035

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları