Kırım Tatar Milli Bayrak Günü

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 2010 yılında aldığı kararla her yıl 26 Haziran günü, Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor.


Kırım

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü

Rusya’nın Kırım’ı işgalinden önce başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenlenirken, işgalin ardından Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler, Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı. Bayramın fikir babası ise Ahmet İhsan Kırımlı.

Milli bayrak; Türklüğü temsil eden gök mavisi zemin üzerinde yer alan ve binlerce yıllardan beri çeşitli Türk boylarında da kullanıla gelen üç dişli ve altın sarısı rengindeki tamgadan oluşmaktadır. Tarak Tamganın bugünkü hali Kırım Hanlığında ortaya çıkmıştır. Tamgadaki üç dişin, Kırım Hanlığındaki üç gücü; tarağın orta dişini Han’ın, sağ dişini Kalgay’ın, sol dişini ise Nureddin’in temsil ettiği düşünülüyor. Bir başka fikir ise, tamganın terazi şekli ile adaleti temsil ettiği yönünde. Günümüzde ise Rus işgaline karşı mücadelenin sembolü haline de gelmiş durumda.

Kaynak: QHA

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar