Kırım Tatarlarına yapılan zulüm için teşekkür!

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov, 7 Temmuz’da Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlardan dolayı Rusya Federal Güvenlik Servisi yetkililerine teşekkür etti.


Kırım

Kırım Tatarlarına yapılan zulüm için teşekkür!

Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada baskı ve zulmü, terörle mücadele olarak niteleyen Aksyonov, “Bu, aşırıcılık ve teröre karşı sistematik mücadelenin bir parçası” dedi. 7 Temmuz 2020 tarihi sabah saatlerinde işgaciler tarafından evlere baskın düzenlendi. Baskınlar sonucu, 7 kişi alıkonuldu, ayrıca baskın sırasında evinde olmayan Dilaver Memetov hakkında arama emri çıkarıldı.
FSB’den yapılan açıklamada ise aramaların yalnızca “örgüt üyelerinin” evlerinde yapıldığını ve Rusya’da yasaklı olan kitapların bulunup el konulduğu iddia edildi.

Kırım Tatarlarının Rusya’nın terör yasası kapsamında yargılanacağını söyleyen Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar “67 Kırım Tatarı terör yasası kapsamında yargılanıyor. Rusya bütün Kırım Tatarlarına terörist muamelesi yapmaya çalışıyor.” dedi.
Hizb-ut Tahrir davası, terörizm, aşırıcılık bahaneleriyle, Kırım Tatarları Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından uygulanan baskı ve zulümle karşı karşıya.

Kaynak: QHA

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar