Kuşdağı’ndaki çevre katliamına karşı yürüyüşe izin yok – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 524’üncü Bilgi Şöleni: Cumhuriyetin (Devletin) liyakatla sınavı   • ATSIZ- Türkçülüğün Çağlayanı

Kuşdağı’ndaki çevre katliamına karşı yürüyüşe izin yok

Başkurdistan’da bulunan Kuşdağı’nın madencilik şirketlerine verilerek doğanın tahrip edilmesine karşı yürüyüş yapmak isteyen gruplara izin verilmedi.

26 Ağustos 2020
Asel Kıpchakova
Başkurdistanlı Türkler
Kuşdağı için yürüyüşe izin yok

Başkurt Türkü çevreci gruplar Kuşdağı’nın (Kuştau) madencilik için Soda Şirketi’ne verilmesine karşı 23 Kasım’da Ufa Spor Sarayı önünde bir miting planlamışlardı. Yetkililer, “başka bir etkinlik düzenlenecek” bahanesiyle bölgede miting düzenlenmesine izin vermedi.

2018’in sonunda, o zamanlar Başkurdistan’ın başkanı olan Radiy Khabirov, Kuşdağı’nı hammadde kaynağı olarak Bashkir Soda Şirketi’ne devretmeyi kabul etmişti. Dağın bir kısmı daha öncesinde de karbonat üretimi için bir şirkete verilmişti ve tahrip edilmişti.

Kuşdağı’nın bir kısmının da Başkurt Soda Şirketine ihale edilmesinin üzerine protestolar düzenlenmiş; 15 Ağustos’ta Kuşdağı destekçileri, Soda çalışanları ve OMON’un (Rus özel polis teşkilatı) yer aldığı çatışmalarda 50’den fazla aktivist gözaltına alınmış ve para cezasına çarptırılmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda vatandaşlar, Başkurdistan’da, Kazan da dahil olmak üzere bazı Rus şehirlerinde Kuşdağı’na destek için tek başına grevler düzenlediler.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları