Lefkoşa’da “Surlariçi Şehir Müzesi” açılıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Lefkoşa’da “Surlariçi Şehir Müzesi” açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lefkoşa’yı fethi, İngilizlerin Ada’ya gelişi ve 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın müzenin tavanlarında resmedildiği müze açılıyor.

25 Ekim 2020
Esra Çam
Surlariçi Şehir Müzesi

 

Yakın Doğu Üniversitesi’nin şubat ayında açtığı “Günsel Sanat Müzesi”nin ardından “Surlariçi Şehir Müzesi” 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda açılıyor. Yapılan açıklamaya göre müze, Girne Kapısı’ndaki Ziraat Bankası’nın eski binasında hizmete girecek. Müzede görsel sanatların her dalından eserler sergilenecek. Yağlı boya ve akrilik resimler, özgün baskı, gravür, linolyum, serigrafi, litografi, ağaç baskı resimler, heykel, büst, silikon heykeller fotoğraf ve seramik eserler sanatseverler ile buluşacak. Ayrıca Lefkoşa’nın sosyal, kültürel ve siyasî geçmişine ait materyaller de müzede sergilenecek.
Surlariçi Şehir Müzesi (Walled City Museum) Müdiresi Rana Amrahova, müzenin en büyük misyonun gelecek kuşakların sanatseverler olarak yetişmesine ve sanatın yaygınlaşmasına hizmet emek olduğunu açıkladı.
Ambrahova, Surlariçi Şehir Müzesi’nin zengin bir koleksiyona sahip olduğunu, müze ve kültürel miras arasındaki bağlantıları kuvvetlendirerek Lefkoşa’nın turizm açısından çekim merkezine dönüştürmeyi arzu ettiklerini ifade etti.
(Kaynak: https://haberkibris.com/surlarici-sehir-muzesi-15-kasim-cumhuriyet-bayrami-haftasinda-aciliyor-1229-2020-10-23.html)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları