Mavi Vatan’da geri adım!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK canlı yayınında gündeme ilişkin konularda açıklama yaptı. Kalın, konuşmasında Ege ve Doğu Akdeniz'e de değinerek son gelişmeleri aktardı.


İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

CNN TÜRK canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, konuşmasında Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de yer verdi.

“Ne Yunanistan buradan gidecek ne biz gideceğiz” diyen Kalın, Alman basınında yer alan “savaşın eşiğine gelme” haberlerini abartı bulduğunu söyledi. Merkel’in yapıcı bir yaklaşımı olduğunu belirten Kalın, “Bizim de yaklaşımımız olumlu oldu. Yunanistan bizim sınır komşumuz. Bu coğrafyadayız. Ne Yunanistan buradan gidecek ne biz gideceğiz.” dedi.

Temel sorunun Ege’de adalar ve Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ile ilgili boşluklar olmasına rağmen bununla ilgili bir tanımlama olmaması olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, bu duruma Yunanistan ile İtalya arasındaki anlaşmayı örnek göstererek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dedik ki, benzer bir şey yapabiliriz. Siz Meis’i diğer Yunan adaları gibi işleme tabi tutarsanız bizi Antalya Körfezi’ne hapsetmiş olursunuz. Biz ön koşulsuz olarak Yunanistan’la bu konuları konuşmaya hazırız. Ön koşulsuz bir şekilde hazırız. Bir diğer süreç de Kıbrıs’ta iki kesimin ihtilaflı bölgelerle ilgili müzakerelere başlaması olmalı. Biz de diyoruz ki, gelin bunları da onlar kendi aralarında konuşsunlar. Herkes kendi kıta sahanlığında arama çalışmalarına devam etsin, ihtilaflı yerlerde de ortak proje yapsınlar.”

Meis Adası

Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta bulunan Meis Adası

Erdoğan’dan ‘bekleme’ talimatı

Doğu Akdeniz’in bir barış denizine dönmesi için Türkiye’nin her çabayı göstermeye hazır olduğunu vurgulayan Kalın, Oruç Reis’in arama tarama yapması planlanan yerin, Meis adasına 180 km uzakta olduğunu belirtti. Söylenenlerin aksine adaya çok yakın bir yerde arama olmayacağını belirten Kalın, “Buna rağmen Cumhurbaşkanımız ‘yapıcı olalım ve bir müddet bekletelim’ dedi” şeklinde açıklama yaptı.

BM çatısı altında bir ‘ateşkes’

Libya cephesinde ise Hafter’in petrolü kullanarak kendi savaşını finanse etmeye çalıştığının altını çizen Kalın, Serrac hükûmetinin ateşkes için şartların olgunlaşmasını beklediğini ifade etti. Bu durumun Libya’yı fiilî bölünmeye götürmemesi gerektiğini söyleyen Sözcü Kalın, meşru aktörlerle ve muhataplarla siyasi süreci ilerletmenin gerekliliğini vurguladı. Kalın, ifadelerine şu şekilde devam etti: “Cumhurbaşkanımız cumartesi günü sayın Serrec’i İstanbul’da kabul etti, bu durumu detaylıca konuştular. Ateşkese tarafız, destekliyoruz, karşı değiliz. BM çatısı altında bir ateşkese biz varız.”

“Türk devletinin stratejisi bu dersi esas almalı.”

Dış politika analizcisi Cahit Armağan Dilek, Twitter hesabından konuyu “Geri adım niteliğindeki bu karar Ege ve Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan konseptinde Türkiye aleyhinde bir kırılma anıdır. Yunan-Rum ikilisinin önünü açar. Onların işgal ve ihlalleri sürerken ucu açık müzakereler, fiilî durumun onların kontrolünde devam etmesi ve kanıksanmasıdır.” şeklinde yorumladı.

Yunan-Rum ikilisinin Ege ve Doğu Akdeniz’deki ihlal ve işgallerinin müzakere edilecek bir tarafı olmadığını vurgulayan Dilek, “Askerî  güçle yapılan bu ihlal ve işgaller, ancak aynen veya misliyle verilecek askeri karşılıkla ortadan kaldırılabilir.” dedi. Dilek, paylaşımlarını şu cümlelerle noktaladı: “1820’den bu yana Yunan-Rum ikilisi, bu tür ihlal ve işgallerle topraklarını sürekli Türkiye aleyhinde genişletmiştir. Bu ihlal ve işgaller, 3 kez verdiğimiz askerî karşılıklarla bertaraf edilmiştir. Bu, alınan değerli bir derstir. Türk devletinin stratejisi bu dersi esas almalı.”

Kaynak: (https://tr.sputniknews.com/politika/202007281042542789-cumhurbaskanligi-sozcusu-kalindan-ataturk-ve-hilafet-tartismalariyla-ilgili-aciklama/, 29.07.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar