Millî Düşünce Merkezi Rahim Cavadbeyli’nin Yanındadır

Türk aydını, tarihçi, akademisyen Rahim Cavadbeyli, yine, Türkiye’den sınır dışı edilme baskısı altında. Bu, son birkaç yılda hem uluslararası sözleşmeleri hem de iç hukukumuzu yok sayarak kanunsuz şekilde ikinci kez sınır dışı etme girişimidir.


Türk aydını, tarihçi Rahim Cavadbeyli, yine, Türkiye’den sınır dışı edilme baskısı altında. Bu, son birkaç yılda hem uluslararası sözleşmeleri hem de iç hukukumuzu yok sayarak kanunsuz şekilde ikinci kez sınır dışı etme girişimidir.

Rahim Cevadbeyli, Türk kültürünün kadim şehri Tebriz’de Türklerin hakları için mücadele vermiştir. Molla rejiminin baskısı ile Bakü’ye geçmiş, oradan, ilmî çalışmaları ve fikirlerinden dolayı can güvenliğinin tehlikeye girmesi sebebiyle Türkiye’ye iltica etmek zorunda kalmış bir Türk’tür. Birçok kitabı, akademik çalışması vardır.

Cevadbeyli 2018 yılında da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verdiği uluslararası koruma kimliğine sahip olduğu hâlde Van’daki toplama kampına alınmıştı. Ancak ülkemize sorgusuz sualsiz ve nereli olduğunu sormadan milyonlarca kaçağı alan iktidar, Türk milletinin sahip çıkması neticesinde geri adım atmak zorunda kalmış ve iade gerçekleşmemişti

Cavadbeyli’nin  iade edildiği takdirde idam tehlikesinin olduğu İran’a iade işlemleri Anayasa Mahkemesi kararıyla da durdurulmuştur. Anayasa Mahkemesi, ayrıca Rahim Cavadbeyli’ye tazminat ödenmesine de hükmetmiştir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin koruması altında mülteci statüsünü gösteren kimliği de vardır.

Bütün bu hukuki gerçekler karşısında Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlerden bu konuda şeffaf bilgi istiyoruz. Rahim Cavadbeyli’nin suçu Türk olmak mıdır? Türk olduğu için hukuk çiğnenerek ölüme mi gönderilecektir? Türk milletinin tarihine yeni bir Boraltan faciası daha eklenmiş olmayacak mıdır?

Rahim Cavadbeyli Türk’tür ve Türkiye de Türklerin yurdudur. Bunun idraklere nakşedilmesi ve değerli bir Türk aydını olan Cavadbeyli’ye de ona göre muamele edilmesi gerekir.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar