Örnek Bir Vatansever: Nejdet Sançar

Bir insan yetiştirmek, onu vatanına milletine âşık olarak yetiştirmek! Bundan daha büyük bir hizmet olabilir mi? İşte Sançar bu hizmeti en üst düzeyde yerine getirebilmiş bir ülkü adamıdır.


Büyük insanların yakınları, söz gelimi evlatları, kardeşleri onlarla aynı yolda yürüseler bile kimi zaman gölgede kalabilmektedirler. Aynı mücadeleyi vermelerine, aynı emeği sarf etmelerine  rağmen ilkinin adı önde gelir. Atsız’ın kardeşi Nejdet Sançar için de bu biraz böyledir. Bununla birlikte bu durum Sançar’ın daha geride olmasından değil; Atsız’ın çok yönlü dehası ve efsanevi kimliğinden kaynaklanmaktadır. Yoksa  Sançar da kalemi ile, yetiştirdiği öğrencileri ile, yaşam yolculuğu ile Türk milletine en çok hizmet etmiş önderlerden biridir.

Canından üstün tuttuğu yüce milletimiz uğruna gözünde maddi, manevi hiç bir şeyin toz kadar önemi olmamıştır. Türk milletinin yükselmesi yolunda korkusuzca, yüreklice kendisini yoluna adamıştır. Onu bu yoldan ne çıkar beklentisi, ne cezalandırılma korkusu asla çevirememiştir.

Sançar’ın her öğrencisi Türklük ateşi ile yanan, yanmakla kalmayıp o ateşe dönüşen meşaleler olmuştur. Onlar ki kendinden sonraki nesillerin yoluna ışık tutan, yüreklerine derin bir vatan sevgisi eken, çevrelerini aydınlatmak için yanmaktan çekinmeyen meşalelerdir.

Bir insan yetiştirmek, onu vatanına milletine âşık olarak yetiştirmek! Bundan daha büyük bir hizmet olabilir mi? İşte Sançar bu hizmeti en üst düzeyde yerine getirebilmiş bir ülkü adamıdır.

Sançar “Irkımızın Kahramanları” adlı eserinde  yirmi altı büyük Türk kahramanını anlatmaktadır. Alp Er Tunga’dan Fatih’e kadar, yalnızca Türk tarihinde değil, dünya tarihinde iz bırakan Türk büyükleri arasında kadın kahraman Tomris’e de kitabında yer vermiştir. Sançar kahramanlık yerleri olan savaş meydanlarında milleti için kanlarını akıtmaktan çekinmeyen kahraman Türk kadınlarından bahsetmekte ve onların en büyüklerinden biri olan, bundan yirmi beş yüzyıl önce yaşamış Tomris’i övgüyle anmaktadır. Bir öğretmen olan Sançar, tarihimizin büyüklerini, başardıkları kahramanlıkları anlatarak kadın veya erkek bütün Türk gençlerine kendine güven, cesaret, yiğitlik, kahramanlık duyguları aşılamıştır. Atataürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır”  sözünü eserleri ile hayata geçirmiş gerçek bir eğitmendir. Yalnızca bilgiyi aktarmakla kalmamış, o bilgiyi vatanı ve milleti için hayata geçirme heyecanını da evlatlarına, öğrencilerine aşılamıştır.

Sançar: “Ulu Tanrı, Türkleri bir bütün, bir millet olarak yaratmıştır. Bu bütün, yıllar var, parçalanmış bir haldedir. Türk, eğer Türk ise, bu Tanrı iradesini yeniden bir gerçek haline getirecektir” diyerek Türk’ün büyümesini ve yükselmesini  bir inanç ile ifade etmiştir. Bu onun en büyük isteği ve dileğidir. Bir anlamda vasiyetidir de. Bağımsız Türk cumhuriyetlerinin kurulması da onun öngörüsüdür ve bir anlamda vasiyetinin gerçekleşmesidir.

Atatürk’ün  “Şu kadarını belirtmeliyim ki, her şeyden evvel bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum, böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım” ifadesi de Sançar’ın bu özlemi ile aynı doğrultudadır. Nitekim dünya tarihinde özel yeri olan Türk milletine mensup olup da de aksi doğrultuda düşünmek ve hissetmek mümkün değildir.

Dünyevi hiç bir çıkar düşünmeden kendini ülkesine ve milletine adamış kişilerin her zaman saygı ile anılması, hatırlanması yeni nesillerin vefa borcudur. Bizler de vefatının yıl dönümünde Nejdet hocayı saygı ile anıyoruz.

 

Avatar
Yazar

Özgehan Özkan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.