Paris’te Azerbaycan ressamlarının sergisi açıldı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Paris’te Azerbaycan ressamlarının sergisi açıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te tanınmış ressam Esmer Nerimanbeyov’un girişimiyle, Azerbaycan ressam ve sanatçıların eserlerinden oluşan sergi açıldı.

22 Aralık 2020
Kâmil Engin

 

AZERTAC’ın haberine göre, Paris’in merkezinde Sakin Sabahın Güzelliği Galerisi’nde düzenlenen “Çiçekli Kızların Gölgesinde” adlı sergide yirmi beş ressamın eseri ziyarete açıldı.

Sergide resim eserlerinin yanı sıra, millî ruhta hazırlanmış sanat eserleri de teşhir edildi. Armudî bardaklar, millî süslemeli başörtüler, tepsiler, kadınlar için el çantası gibi materyaller ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı. Eserlerin renk uyumu göz okşayıcıydı.

Sergide, Nar Bayramı, Geleneksel Nar Festivali ve Kültürü Yarışması ile UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne yeni dahil edilmiş nar formunda şekerlik daha çok ilgi gördü.

İki gün devam eden sergide Esmer Nerimanbeyov, Sahib Esedli, Zarife Mirzoyeva, Vefa Efendizade, Rena Emrahova, Tofik Ağayev-Nerimanbeyov, Cemale Rehimli, Aysel Mirgasımov ve diğer fırça ustalarının çalışmaları sergilendi.

 

Kaynak: Parisdə azərbaycanlı rəssamların əsərlərindən ibarət sərgi açılıb (22/12/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları