Port Akdeniz Katar’a satıldı

Katarlı QTerminals 140 milyon dolar karşılığında Antalya Limanı'nın işletme hakkını alıyor. Limanın işletme hakkı 2028'e kadar Global Ports Holding'e ait Port Akdeniz'de idi.


Global Ports Holding Antalya, Antalya Limanı’nın işletme hakkını 140 milyon dolar karşılığında Katarlı QTerminals WLL’ye satmak için anlaştı. Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri’nin (Port Akdeniz) limanı Ağustos 2028’e kadar işletme hakkı bulunuyordu. Global Ports Holding tarafından Londra Borsası’na yapılan açıklamada satış geliri ile şirketin Kasım 2021’de geri ödeyeceği 250 milyon dolarlık eurobondun bir kısmının finanse edileceği belirtildi.

Yılda ortalama bin 500 adet gemi kabul, 4 milyon ton genel & dökme yük ve 350 bin TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip limanın 2019 yılında 47.5 milyon dolar gelir elde etmişti. Hamad Limanı’nda konteyner, genel kargo, RORO, canlı hayvan ve açık deniz tedarik hizmetleri sunmak üzere Mwani Qatar (% 51 hissedar) ve Milaha (% 49 hissedar) tarafından ortaklaşa kurulan QTerminals için Asya ve Orta Doğu dahil olmak üzere küresel pazarlara yönelik önemli bir konuma sahip olan Antalya limanı kârlı bir yatırım.

Katar, Türkiye’ye yatırımlarını sürdürüyor.

Hafızaları tazelemekte fayda var, Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarını hatırlayalım:

  • Digiturk, BeIN Media Grubu’na,
  • Boyner’in yüzde 30,7 hissesi Mayhoola for Investments fonuna
  • BMC’nin yüzde 50 hissesi Katar Silahlı Kuvvetleri’ne
  • Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı ise Katar Emiri Şeyh Temim’e satılmıştı.

Kaynak:

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/antalya-limanini-katarlilar-isletecek-6091324/ 

https://www.lojiport.com/antalya-limani-katarlilara-satildi-108868h.htm

Yazar

Ülker İmge Koca

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar