Rauf Denktaş için sanal sergi

“Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı: Rauf R. Denktaş” isimli sanal sergide, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın hayatı ve Kıbrıs tarihine ışık tutan sözleri ile yayımlanmamış fotoğraflarının yanı sıra kendi objektifinden çektiği fotoğraflara yer veriliyor.


Paylaşın:

 

 

Türk dünyasının önemli devlet adamlarından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve  ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş (1924-2012) anısına vefatının onuncu yılı dolayısıyla sanal sergi düzenlendi.

www.denktassergi.com web sitesinde yayımlanan “Fotoğrafları ve Kendi Sözleri İle Yaşamı: Rauf R. Denktaş” isimli sanal sergi, Denktaş ailesinin izni ile Mine Kar ve Cem Kar tarafından hazırlandı. Sergi için Rauf R. Denktaş’ın Lefkoşa’da bulunan özel arşivinden yüzlerce fotoğraf özenle seçildi. Bu fotoğraflara Rauf Denktaş’ın çeşitli kitaplarında ve kaynaklarda yer alan kendi sözleri eşlik ediyor. Sergi, Rauf R. Denktaş’ın çocukluğu, ailesi ve mücadele yıllarının yanı sıra, Kıbrıs Türklerinin yakın tarihine dair bilgiler de içeriyor.

Sergi hakkında bilgi veren Mine Kar, “Günümüz teknolojisi kullanılarak sanal sergi haline dönüştürülen bu çalışma sayesinde, Kurucu Cumhurbaşkanımızın hayatı ve dolayısıyla Kıbrıs Türk mücadele tarihi, tüm insanlığın kolaylıkla ulaşabileceği bir seviyeye getirilmiştir. Önümüzdeki süreçte sergi, farklı dillere çevrilerek tarih meraklılarının kullanımına sunulacaktır.” dedi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın ebediyete yolculuğunun onuncu yılı çerçevesinde revize edilen serginin, önümüzdeki günlerde Türkiye’nin çeşitli illerinde de açılacağı belirtildi.

Öte yandan, Lefkoşa Ercan Havalimanı ile Kayseri Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde ocak ayında açılışı yapılan iki sergi halen ziyarete açık.

 

 

 

 

Kaynak: https://millihaber.com.tr/denktas-sergisi-sanal-ortamda/ (17/02/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar