Rusya Aral gölünden vazgeçmiyor

Aral gölü 1960 yılına kadar dünyanın dördüncü büyük gölüyken şimdi tamamen çöl olma tehlikesiyle karşı karşıya. 1993 yılında Aralı Kurtarma Fonu kuruldu. SSCB'nin dağılmasından sonra bölgede etkisi azalan Rusya nüfuzunu tekrar arttırmak istiyor.


Rusya Aral gölünün kurtarılması çalışmalarında gözlemci olmak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov

Lavrov: Rusya Aralı Kurtarma Fonunda gözlemci olmak istiyor

(https://m.uz.sputniknews.ru/politics/20190206/10738647.html?mobile_return=no, Лавров: Россия хочет стать наблюдателем в Фонде спасения Арала, 06.02.2019)

Sputnik Özbekistan haber ajansında geçtiğimiz günlerde Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov’un Aral gölü hakkındaki açıklamalarına yer verildi.

Lavrov, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ilişkiler Enstitüsü ve Uluslararası Beşeri ve Kalkınma Üniversitesi öğrencilerine karşı yaptığı konuşmada yakın bir tarihe kadar SSCB çatısı altında yaşadıklarını, Aral gölünün kurtarılması için kurulan fonun çalışmalarına gözlemci olarak katılma talebinin Türkmenistan tarafından olumlu karşılandığını fonun diğer üyelerinden de aynı tutumu beklediklerini ifade etti.

Aral gölü 1960’a kadar dünyanın dördüncü büyük gölüyken SSCB’nin pamuk üretimi politikasının neticesinde su seviyesi 29 metre düştü. Gölün hacmi ise 15 kat azaldı. Tuz oranı artarken balıklar ise tükendi. Rüzgar çölleşen bölgeden kaldırdığı kumu uzaklara sürüklüyor.

Buna karşılık 1993 yılında Uluslararası Aralı Kurtarma Fonu kuruldu. Fonun amacı Aral havzasının ekolojik, sosyoekonomik şartlarının ıslahıdır. Türkmenistan ise bu fonun 2017-2019 yılları arasındaki başkanıdır.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.