Rusya Aral gölünden vazgeçmiyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

_______14 Şubat 2019_______

Rusya Aral gölünden vazgeçmiyor

A. Selim Babaoğlu
Paylaş:
Rusya Aral gölünün kurtarılması çalışmalarında gözlemci olmak istiyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov

Lavrov: Rusya Aralı Kurtarma Fonunda gözlemci olmak istiyor

(https://m.uz.sputniknews.ru/politics/20190206/10738647.html?mobile_return=no, Лавров: Россия хочет стать наблюдателем в Фонде спасения Арала, 06.02.2019)

Sputnik Özbekistan haber ajansında geçtiğimiz günlerde Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov’un Aral gölü hakkındaki açıklamalarına yer verildi.

Lavrov, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası ilişkiler Enstitüsü ve Uluslararası Beşeri ve Kalkınma Üniversitesi öğrencilerine karşı yaptığı konuşmada yakın bir tarihe kadar SSCB çatısı altında yaşadıklarını, Aral gölünün kurtarılması için kurulan fonun çalışmalarına gözlemci olarak katılma talebinin Türkmenistan tarafından olumlu karşılandığını fonun diğer üyelerinden de aynı tutumu beklediklerini ifade etti.

Aral gölü 1960’a kadar dünyanın dördüncü büyük gölüyken SSCB’nin pamuk üretimi politikasının neticesinde su seviyesi 29 metre düştü. Gölün hacmi ise 15 kat azaldı. Tuz oranı artarken balıklar ise tükendi. Rüzgar çölleşen bölgeden kaldırdığı kumu uzaklara sürüklüyor.

Buna karşılık 1993 yılında Uluslararası Aralı Kurtarma Fonu kuruldu. Fonun amacı Aral havzasının ekolojik, sosyoekonomik şartlarının ıslahıdır. Türkmenistan ise bu fonun 2017-2019 yılları arasındaki başkanıdır.

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları