Rusya Başkurt Türklerinin faaliyetlerini yasakladı

Başkurdistan’ın Rus Yüksek Mahkemesi tarafından, yıllardır Başkurtlar için eşit haklar talep etmenin yanı sıra, kültür ve dil üzerine çalışan Başkurt grubun faaliyetleri yasaklandı.


 

Başkurdistan

Rusya Başkurt Türklerinin faaliyetlerini yasakladı

22 Mayıs’ta gerçekleşen mahkemede grup aşırılık yanlısı olarak etiketlendi ve ”aşırılıkçılık suçlamalarından hüküm giymiş bireylerin örgütlenmesiden oluşan bir topluluk” olması sebebiyle yasaklandığı öne sürüldü.

Grup lideri Fail Alsynov daha önce yaptığı açıklamada, grup üyelerine yöneltilen aşırılık suçlamalarının politik olarak motive edildiğini belirtti. Ayrıca, grubun avukatları, kararın Başkurdistan Cumhuriyeti’ndeki ulusal hareketler üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olacağına inandıklarını ve karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Grup son yıllarda yerel ve federal makamların politikalarına meydan okuyan birkaç miting ve etkinlik düzenlemesinin ardından, Moskova’nın yöreye özgü dil sınıflarını kaldırma hamlesi de dahil olmak üzere, baskılar ile karşılaşmaya devam ediyor.

***

(Kazan Tatarcası)

Башкортстан Югары Суды күп еллар дәвамында башкорт мәдәнияте һәм теле өстендә эшләгән, шулай ук башкортларга тигез хокуклар таләп иткән башкорт төркеме эшчәнлеге тыелган. 22 май көнне узган судта төркем экстремистлык дип тамгаланган һәм ул “экстремизмда гаепләнү буенча хөкем ителгән затлар оешмасыннан торган берләшмә”булып торуга бәйле рәвештә тыелган.

Төркем лидеры Фил Әлсынов элегрәк төркем әгъзаларына каршы күрсәтелгән экстремизмда гаепләүләр сәяси яктан дәлилләнгән, дип белдерде. Моннан тыш, төркем адвокатлары карар Башкортстан Республикасында милли хәрәкәтләрдә тискәре чагылыш табачагын һәм бу карарга карата шикаять бирәчәген аңлаттылар.

Соңгы елларда төркем җирле һәм федераль хакимиятләрнең сәясәтенә чакыруны ташлаган берничә митинг һәм чарадан соң басым белән очрашуын дәвам итә.

Kaynak: (https://www.rferl.org/a/russian-court-bans-prominent-group-promoting-ethnic-bashkir-rights/30629173.html , 26/05/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar