Sağır Dünya

Bir devlet hükümet politikası sonucunda. Asilime ediyor koca bir milleti. Sırf kendilerinden olmak istemiyorlar diye. Başkalarına sözümüz yok. Türk milleti senin buna sessiz kalma hakkın yok.


Çin denince aklıma Bilge Kağan’ın sözü;  “Çinlilerin tatlı sözlerine, yumuşak ipeklilerine kanıp Türk halkından birçoğunuz öldünüz”. Çin Seddi; (Hun akıncılarından korunmak için çevrilen uzaydan bakıldığında görülebilen tek insan eseri), Bodur, çekik gözlü, bisikletli insanların ülkesi. Mağazalarda çakılı çakma ürünler, Mao, Tienanman Meydanı,  komünist rejim, gelirdi şimdiye kadar.  Şimdi  “Doğu Türkistan” geliyor sadece. Dünyanın bu en masum insanlarına uygulanan akıl almaz işkence ve  zulüm. Tarihin henüz kaydetmediği, Nazilerin, IŞID’ın yaptıklarını  çok geride bırakacak bir saniyesine bile bakılamayacak türden   o  görüntüler.

***

Çırılçıplak elleri arkadan bağlı,  hayaları köpeklere yedirilen erkekler. Göz kapaklarından, dudaklarından teyellenmiş civanlar. Boyunlarına köpek leşi asılı    elleri ayakları bağlı bekletilenler. Gözleri bağlı kızıl ordu nezaretinde kamplara, idama götürülen bahadırlar. Elbiseleri üzerlerinden alınmış  kırbaçlanan Uygur anaları,  bacıları. Kafası kaya ile ezilen, üzerine bevledilen o çocuk. Vücudu  kesici aletle dilimlenmiş  kan revan içinde  o sabi… Bunlar geliyor aklıma artık. Hiç çıkmayacak aklımdan.

. ***

Tarihe mâl olmuş tescilli Çin işkence çeşitleri. Denizde damla sayılır daha bunlar. Az buçuk sosyal medyayı takip eden biliyor ötesini.   Ölüm basit kalıyor bunların yanında. Öldürmüyor, sadist duygularını tatmin ediyor Kızıl Çinli Uygur Türkü üstünde,   uygar dünyanın gözleri önünde. Bir devlet hükumet politikası sonucunda. Asilime ediyor koca bir milleti. Sırf kendilerinden olmak istemiyorlar diye. Vatanlarına, kültürlerine sahip çıkmak istiyorlar diye, bütün sebep  bu.

Post-modern Nazi Kamplarına tıkılmışlar yiğitleri. Dünyayla irtibatları kesilmiş. Erleri kampta onların evlerine Çinli erkekler yerleştiriliyor, “kardeş aile” projesi adı altında. Çocukları alınıyor ellerinden ailelerin.   Uygur anneleri bir evladını olsun yurt dışarı çıkartma gayretindeler. Birisi üzerinden soylarını devam ettirebilmek umudu ile. Başkalarına sözümüz yok.Türk milleti senin buna sessiz kalma hakkın yok. Kan kardeşin, din kardeşin oradakiler. Doğu Türkistanlı sanatçı Sabir KARGERin “Anayurt”  türküsünde dediği gibi .

Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Azer; bir boydur.

Karakalpak, Kırgız, Kazak; bunlar bir soydur.

 Özbekistan, Türkmenistan diye kurmuşlar.

 Anayurdum Türkistan’ı bölüp koymuşlar.

Bir boyundan olduğu için değil, Türk soyundan olduğu için, bu soykırım.

Alevi, Sünni, Şii olduğu için değil, Müslüman olduğu için bu kıyım.

Ateş gibi Türk, Toprak gibi Müslüman, Doğu Türkistan…

Kaşgarlı Mahmut’un,  Yusuf Has Hacibin vatanı.

“Divanı lügat-it Türk”ün, “Kutadgu Bilig”in kaleme alındığı yer. Kökleri orada Anadolu’ya uzanan ulu çınarın.  Kurutulmak istenen o kökler, o  kök değerler…

Buyurur ki Hz peygamber; “Haksızlık karşısında susan dil şeytan”, “Tembel tembel oturup da Allahtan yardım dilemeyin. Bilirsiniz ki gökten ne altın yağar, ne de gümüş. Diyordu ki Doğu Türkistan’ın efsanevi lideri, İsa Yusuf ALPTEKİN;

“Çin işgal ederken bizi, camide,  Allahın 99 adını 33lük tespihle mi yoksa 99 luk tespihle mi çekelimi tartışıyorduk biz”

Düşme o yanlışa sen. Akılla üzerine düşeni yap.yolları var onun. Hangi zulüm payidar olmuş ki alemde? Bu da geçecek elbet.

Hiçbir  şey gelmiyorsa elinden, aç “Bozkurtlarını” oku, Hüseyin Nihal Atsız’ın.

Gör nereye dayandığını meselenin.

Bugün değilse ne zaman?

Kan ağlıyor Doğu Türkistan.

 

 

Yazar

Osman Erenalp

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.