Solingen faciasının 27.yılı

29 Mayıs 1993 günü, Almanya'da Genç ailesinin evi kundaklandı. 27 yıl önce yaşanan bu katliamda Saime Genç, Hülya Genç, Gülistan Öztürk, Hatice Genç ve Gürsün İnce hayatını kaybetti.


Almanya

Solingen faciasının 27.yılı

Almanya’da 4 Alman Neo-Nazi tarafından çıkarılan yangında yaşları 4 ila 27 arasında değişen 5 Türk hayatını kaybetti. Facia, akıllarda Solingen Katliamı olarak kaldı. Anma töreni bu yıl korona virüsünün gölgesinde tamamlandı. Kentteki ırkçılık anıtının önünde başlayan anma töreni, saygı duruşu ve sessizlikle devam etti. Faciada çocuklarını kaybeden Mevlüde Genç ve Durmuş Genç bu yıl törene katılamadı. Yangından kurtulan 14 ağır yaralı kişiden biri olan ve olay sırasında henüz 15 yaşına basan Bekir Genç, hayatta kalabilmek için 30 kez ameliyat olmak zorunda kaldı.

Törende Türkiye Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, ”Zor bir süreçten geçiyoruz. Yaşanan virüs salgını nedeniyle her yıl yapıldığı gibi geniş kapsamlı bir anma töreni yapılamadı. 27 yıl sonra aynı acıyı hissediyoruz ve bu yaşananların ne kadar büyük bir insanlık sınavı olduğunu bugün yine hissediyoruz ve yaşıyoruz” dedi.

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Mercimek Köyü sakinleri de hayatını kaybedenleri kabirleri başında andı.

Olaydan sonra yakalanan saldırganlar Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz yargılanmış, hapis cezası almıştı. Saldırganların ikisi ise iyi halden serbest bırakılmıştı.

Kaynak: (https://www.timeturk.com/almanya-da-solingen-kurbanlari-27-nci-yilinda-anildi/haber-1497316 , 30/05/2020)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar