Suriye Çin’in Uygur Türklerine karşı politikasını destekliyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Suriye Çin’in Uygur Türklerine karşı politikasını destekliyor

ABD’nin Çin’e yaptırım kararına karşı tek resmi eleştiri Suriye’den geldi. Suriye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ABD kongresinin kararının Çin’in içişlerine karışmak olduğu ifade edildi.

7 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Suriye Çin'i destekliyor
Suriye Çin’in Doğu Türkistan politikasını destekliyor

Middle East Monitor yayın organında çıkan haberde Suriye’nin Uygur Türklerine karşı tutumuna yer verildi.

Amerikan kongresi tarafından Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı işkence ve insan hakları ihlallerinin kınanması yaptırım kararı üzerine Suriye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu kararın Çin’in içişlerine karışmak anlamına geldiği, Çin’in toprak bütünlüğü, kendi halkını koruma gibi hakların olduğu vurgulandı.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu 37 ülke Çin’i destekliyor

ABD’nin yaptırım kararına karşı Çin ABD’yi Çin’deki etnik gruplar arasına nifak tohumları ekmekle itham etti.

Suriye ABD’yi Çin kararından ötürü resmi olarak eleştiren ilk ülke ve Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı ateizme zorlama, Çinliler ile evlenmeye zorlama, tecavüz, soykırım kampları ve işkenceler ve diğer insan hakkı ihlallerine karşı Çin’i savunan ülkelerin başında geliyor.

Kaynak: (https://www.middleeastmonitor.com/20191206-syria-defends-chinas-uyghur-policy-after-us-condemnation/, 06/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları