Şuşa, Azerbaycan'ın 'kültür başkenti' oldu - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Nadir Devlet Hayatını Kaybetti   • Yarışma

Şuşa, Azerbaycan’ın ‘kültür başkenti’ oldu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa şehrini ülkenin “kültür başkenti” ilan ettiğini açıkladı.

7 Ocak 2021
Kâmil Engin

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kültür Bakanı Anar Kerimov ile yaptığı video konferansta, Şuşa şehrinin Azerbaycan’ın kültür başkenti olarak ilan edildiğini bildirdi.

Başlıca görevlerinin Ermenilerce yıkılan tarihî ve kültürel anıtların aslına uygun olarak yeninden yapılması olduğunu belirten Aliyev, şunları söyledi:

“Şuşa’yı Azerbaycan kültürünün başkenti ilan ediyorum. Şuşa şehri bunu hak ediyor. Sadece Azerbaycan’ın değil, bölgenin kültür başkenti sayılabileceğini düşünüyorum. Şuşa’nın kültür hayatı zengin olmalıdır. Şuşa’nın restorasyonu için çalışmalar artık başladı. Benim talimatım üzerine oraya büyük bir heyet gönderildi. Şuşa, zaman kaybetmeden, aynı zamanda acele etmeden aslına uygun olarak restore edilmelidir.”

Aliyev, Bakan’a bu yıl Şuşa’da “Harı Bülbül” müzik festivali ve “Vagif” şiir günleri yapılması talimatı vererek, “Fuzuli iline de uluslararası havalimanı inşa edeceğiz. Bu yıl en azından iniş ve kalkış şeritleri hazır olacak. Orası Şuşa’ya da yakın.” şeklinde konuştu.

8 Mayıs 1992’de Ermenistan güçlerince işgal edilen Şuşa şehri, Azerbaycan ordusu tarafından 8 Kasım 2020’de işgalden kurtarılmıştı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/azerbaycan-cephe-hatti/ermenistan-isgalinden-kurtarilan-susa-azerbaycanin-kultur-baskenti-ilan-edildi/2099097

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları