Şuşa’da ismi değiştirilen caddelerden birine Atatürk’ün adı verildi

Karabağ zaferinin ardından, işgal sırasında Ermeniler'in caddelere verdiği uydurma isimler değiştirilerek Türkçe isimler veriliyor. Şuşa şehrinde dikkat çeken yeni isimlerden biri de Atatürk Caddesi oldu.


 

 

 

Ermeniler Karabağ’ın şehir ve kasabalarında, işgal devrinde mahalle ve caddelerin asıl isimlerini değiştirmişlerdi. Şuşa şehrinde Atatürk’ün adının verildiği caddenin işgal dönemindeki adı Aram Manukyan Caddesi idi. “Vanlı Aram” olarak tanınan Manukyan, 1915 yılında Osmanlı Devleti idaresine karşı Ermeniler’in Van’da başlattığı ayaklanmanın önderiydi.

Böylece, Osmanlı Devleti’ne isyan eden Aram Manukyan’ın adı Şuşa’dan temizlendi ve bu caddeye, sözde Ermeni soykırımı iddiasına cevap olarak Atatürk’ün adı verildi.

Diğer yandan, Şuşa’da Ermeniler’in Garegin Njdeh’in adını verdikleri caddeye, Karabağ Hanlığı’nın kurucusu Penaheli Han’ın adı verildi.

Ermenistan’da devlet adamı ve millî kahraman olarak anılan Garegin Njdeh, yirminci yüzyılın başlarında tarihî Türk yurdu Zengezur’un işgaline hizmet etmişti. Penaheli Han ise, tarihte Zengezur bölgesini Karabağ Hanlığı ile birleştirmesiyle biliniyor.

Rusya’nın önde gelen teknoloji şirketi ve arama motoru Yandex’in Şuşa’yı gösteren navigasyon haritasında, bu isimlerin yanında, Dede Korkut, Karabağ, Neriman Nerimanov, Ahmet Ağaoğlu, Mehmed Emin Resulzade, Cabbar Karyağdıoğlu gibi ve diğer Türkçe isimler verilmiş caddelere de rastlanıyor.

Kaynak: https://modern.az/az/news/282987/njde-yox-penaheli-xan-yandeks-adlari-deyisdi (21/03/2021)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar