Şuşa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olması teklif edildi

Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan'ın Şuşa şehrinin, 2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi teklif edildi.


Paylaşın:

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev başkanlığında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov ve Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva’dan oluşan Türk İşbirliği Teşkilatları heyetini 19 Ocak 2021’de video konferans formatında kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk teşkilatları heyetini memnuniyetle karşılayarak,  Azerbaycan’ın azat edilen Ağdam ve Fuzuli bölgelerine yaptıkları ziyaret için kendilerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk Konseyi’nin Azerbaycan’ın haklı davasını en güçlü şekilde destekleyen uluslararası teşkilat olduğunu vurgulayarak, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’e savaş sırasında ve sonrasında devam eden desteğinden dolayı şükranlarını ifade etti.

Genel Sekreter Baghdad Amreyev, heyeti kabulünden dolayı Cumhurbaşkanı Aliyev’e şükranlarını ileterek, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtuluşu ve toprak bütünlüğü ve egemenliğinin yeniden tesis edilmesi için verdiği haklı savaşında elde ettiği zaferin Türk dünyası için de çok önemli bir zafer ve gurur kaynağı olduğunu belirterek bir kez daha en içten tebriklerini sundu.

Türk Konseyi’nin her yıl Türk dünyasının kültür başkentini seçtiğini belirten Baghdad Amreyev, Şuşa şehrini 2022 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan etmeyi teklif etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov ve Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Afandiyeva, Azerbaycan Cumhurbaşkanına kurumlarının faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Azerbaycan’ın azat edilen topraklarında restorasyon sürecine aktif katılımları, özellikle kültürel ve tarihi yerler ve önemli uluslararası etkinliklerin düzenlenmesi konusunda görüşlerini ifade ettiler.

Kaynak: https://www.turkkon.org/tr/haberler/cumhurbaskani-ilham-aliyev-turk-konseyi-azerbaycanin-hakli-davasini-en-guclu-sekilde-desteklemis-olan-uluslararasi-teskilattir_2154 (19/01/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar