Taliban Afganistan’da Türkleri yerleşim yerlerinden çıkarıyor

Terör örgütü Taliban etnik Peştunlarla birlikte Afganistan'daki Türkmen ve Özbek Türklerini topraklarından çıkarıyor.


Özgür Asya Radyosu’nun haberine göre Afganistan’daki Türkmen ve Özbek Türkleri Taliban’ın Afganistan’daki etnik Peştunlara yardım ederek kendilerini evlerinden ve bölgelerinden çıkarttıklarını ifade ediyor.

Afganistan’ın Cüzcan vilayetinde gerçekleşen olaylarda Taliban’ın 1000 kadar Türkmen ve Özbek Türkünü evlerinden çıkardığı ve 20.000 dönüm araziye el koyduğu iddia edildi. Terör örgütü Taliban’ın mensuplarının çoğunluğunu etnik Peştunlar oluşturuyor.

İnsan hakları grupları, Taliban’ın bu siyasetinin kendilerini destekleyen etnik gruplara toprak vererek ödüllendirme ve önceki hükumeti destekleyen grupları toplu şekilde cezalandırma olduğunu belirtti.

Evini kaybedenlerden Abdullah isimli bir Türk 27 Kasım göçebe Peştunların refakat ettiği Taliban militanlarının Cüzcan vilayeti yakınlarındaki Darzaba ve Kuştepe’deki 1000 kadar Türkmen ve Özbek Türkünün evlerinden zorla tahliye edildiğini ve topraklarına el konulduğunu ifade etti. Abdullah: “Bu toprakları yüzlerce yıldır biz işledik, bu araziler bize ait!” dedi. Aynı şekilde evini ve arazisini kaybetmiş Kuştepe yerleşiminden Fayzullah isimli bir Türk: “hiç kimse bunlara itiraz edemiyor. Eğer isyan etmeye kalksak öldürülürdük!” dedi.

Kaynak: https://www.currenttime.tv/a/31606880.html?nocache=1

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar