The Economist: Türkiye’nin ekonomisi kötüye gittikçe Suriyelilere karşı tavır sertleşiyor

Ekonomik kriz ağırlaştıkça Suriyelilere karşı tutum da sertleşiyor. Bir çok kişi Suriyelilerin bir gün kendi vatanlarına döneceği fikrini taşıryor. Ancak Suriyelilerin çoğu artık kendi vatanlarına dönmek istemiyor.


Paylaşın:
Ekonomik kriz ağırlaştıkça Suriyelilere karşı tepki büyüyor

Suriyeli sığınmacılar

(https://amp.economist.com/europe/2019/04/27/as-turkeys-economy-slows-attitudes-toward-syrian-refugees-harden, As Turkey’s economy slows, attitudes toward Syrian refugees harden, 27/04/2019)

The Economist dergisinde yayınlanan haberde Mersin örneği üzerinden Suriyelilere karşı değişen kamu tavrına yer verilmiş.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bir sene önce seçmenlere Mersin’in meselelerine dair online bir anket yaptığını %66 oranla en büyük meselenin “Suriyeliler” çıktığını bilgisine yer verilen haberde 3.6 milyon mülteciyi kabul etmekle uluslararası camiada takdir toplayan Türkiye’nin kendi içinde ise büyüyen ekonomik kriz sebebiyle hükümet politikalarına karşı duyulan hüsran ve Suriyelilere karşı sert tavrın arttığını belirtmiş.

Makalede, iktidarın yerel seçimlerde büyük şehirleri muhalefet partisine kaptırmasıyla hüsranın biraz daha öne çıktığı, muhalefet partilerinin Suriyelileri kendi vatanlarına göndermek üzere seçmenlere söz verdiği ifadesine yer verilmiş.

AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın Suriyelilere karşı tutumundaki değişiklikten de bahsedilen yazıda yerel seçim döneminde AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olan Binali Yıldırım’ın “Suriyeli sığınmacıları gerekirse kulaklarından tutar göndeririz!” sözlerine ve Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgeye bir kısım Suriyelilerin yerleştirilmesi teklifine de yer verilmiş.

Makalenin devamında Mersin’deki durumdan bahisle buradaki Suriyelilerin şehir nüfusunun onda birinden fazlasını oluşturduğunu yerel Türk halkının düşen maaşlar, işsizlik ve Suriyeli mültecilerin topluma entegre edilememesi sebepleriyle durumdan şikayetçi olduğu ifade edilmiş.

İşsizliğin ve kültürel farkın Suriyeliler ile Türk halkı arasında sık sık gerginliğe sebep olduğu idarecilerin şimdilik çeşitli tedbirlerle bu gerginlikleri yatıştırdıkları belirtilmiş.

Avrupa Birliği’nin Suriyelileri kendi sınırlarından uzak tutmak amacıyla Türkiye’ye binlerce dolarlık yardımda bulunduğu ancak bu sığınmacıların topluma entegre edilmesi için gelecekte daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulacağı ifade edilmiş.

Son olarak, Tayyip Erdoğan hükümetinin Suriyelilerin eninde sonunda kendi vatanlarına döneceği fikrini taşıdığı ancak araştırmaların sonuçlarına göre bu insanların çoğunluğunun artık Suriye’ye dönmek istemediği ifade edilmiş.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar