Türk Dünyası Destanlarında Yapı Motif ve Karakterler, Editörler; Rövşen Alizade

Doğu Araştırmaları Merkezi (Doğu Kütüphanesi Yayınları) tarafından 2020 yılının nisan ayında yayımlanan eser, türkiyat dizisinden çıkmıştır.   (Arka kapak yazısı) Motif ve karakterler açısından son derece zengin olan Türk Dünyası destanları, yapısal tipolojisi bakımından da çok çeşitli ve rengârenk niteliklere sahiptir. Bugüne kadar söz konusu destanlar hakkında yapılan birçok önemli çalışmaya rağmen, bu destanların güncel […]


Türk Dünyası Destanlarında Yapı Motif ve Karakterler, Editörler; Rövşen Alizade

Doğu Araştırmaları Merkezi (Doğu Kütüphanesi Yayınları) tarafından 2020 yılının nisan ayında yayımlanan eser, türkiyat dizisinden çıkmıştır.

 

(Arka kapak yazısı)

Motif ve karakterler açısından son derece zengin olan Türk Dünyası destanları, yapısal tipolojisi bakımından da çok çeşitli ve rengârenk niteliklere sahiptir. Bugüne kadar söz konusu destanlar hakkında yapılan birçok önemli çalışmaya rağmen, bu destanların güncel sorunları ayrıntılı bir şekilde irdelenmemiştir.

Bu nedenle, kitapta “destan” türünün epik sistem bağlamında incelenmesi, bu türün tarihi-artzamanlı olay olarak konumu ve sınıflandırılma meseleleri ele alınmasının yanı sıra, gelenekte yer alan “anlatıcı-metin-dinleyici” etkeni, destanlarda bulunan nazım-nesir yönü, motifler sisteminin etkisi, kadın kahraman karakterlerinin özellikleri, kahramanın yardımcısı karakterleri ve Tanrı oğlu karakteri ayrıntılı olarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada Türk Dünyası destanları üzerine aktarılan önemli teorik fikirlerin çözümlenmesine de özen gösterilmiştir.

Yazar

Demet Yener

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar