Türk dünyası yasta – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Türk dünyası yasta

Kazakistan’ın korona virüsü sebebiyle vefat edenler için ilan ettiği milli yası, Türk Konseyi de destekliyor.

14 Temmuz 2020
Dilanur Polat ve Shakhsanam Niyazkhajiyeva
Türk dünyası yasta

Yeni tip korona virüsü (KOVID-19) küresel salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin anısına Türk Keneşinin (Türk Konseyi) Türk Keneşi Başsekreterliğinde bayraklar yarıya indirildi.

Türk Konseyi, Kazakistan’ın korona virüsü (KOVID-19) sebebiyle ilan ettiği ulusal yas için desteğini ihmal etmedi.

Keneşin İstanbuldaki başsekreterliğinde üye devletlerin ve Türk Konseyinin bayrağı yarıya indirildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in 13 Temmuz’u korona virüsü salgını sebebiyle hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan ettiği söylendi.

Türk Keneşi, korona virüsü sebebiyle yaşamını yitirenler için Kazak halkına ve devletine üzüntülerini bildirdi ve hastaların acil şifa bulmaları için temennilerini dile getirdi.

***

(Kazakistan lehçesinde)

Тулар Түрік Кенешінің (Түрік Кеңесі) Бас штабында (КОВИД-19) жаңа типті корона вирусының жаһандық өршуі салдарынан қаза тапқандарды еске алу үшін жартысына қысқартылды.

Түрік Кеңесі корона вирусына (КОВИД-19) байланысты жарияланған ұлттық аза тұту Қазақстанның қолдауын елемеді.

Стамбулдағы кеңесшінің бас қызметінде мүше-мемлекеттер мен Түрік Кеңесінің туы жартылай қысқартылды.

Қазақстан Президенті Жомарт Тоқаев 13 шілдеде вирусының өршуі салдарынан қаза тапқан адамдарға ұлттық аза тұту жариялады.

Түрік кенңесі вирустан қайтыс болғандар үшін қазақ халқы мен Мемлекетке өзінің қайғы-қасіреті туралы айтып, емделушілерге дереу емдеу табуға тілек білдірді.

Kaynak: (https://www.trtavaz.com.tr/haber/tuk/bolge-haberleri/turk-genesinde-baydaklar-yarysyna-cenli-asakladyldy/1454315, 13.07.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: