Türkmenistan: Saklamıyoruz, bizde yok

Bugüne kadar Kovid-19 vakası ve can kaybı açıklamayan Türkmenistan, salgınla alakalı hükûmetin verdiği bilgilerin doğru olduğunu ve hiçbir verinin saklanmadığını açıkladı.


 

Türkmenistan

Türkmenistan: Saklamıyoruz, bizde yok

Birleşmiş Milletler görevlilerine konuyla ilgili malumat veren Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov “Eğer ülkemizde tek bir Kovid-19 vakası bile olsaydı bunu bildirirdik. Dünya Sağlık Örgütü ile hükûmetimizin salgın sebebiyle getirdiği kurallar aynı doğrultuda. Biz hiçbir şeyi saklamıyoruz.” diye konuştu.Türkmenistan Sağlık Bakanı Nurmukhammed Amannepesov ise ülkelerinde 30 bin koronavirüs kiti olduğunu, Rusya, Türkiye ve Almanya’dan 40 bin kadar daha sipariş verdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde resmi verilere göre hiçbir hastanın bulunmadığı Türkmenistan’da ”Korona virüsü” kelimesine sansür getirildiği iddia edilmişti. Ayrıca, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) “Korona virüsü” ve ”Kovid-19″ gibi kelimelerin okullarda dağıtılan bilgi broşürlerinden de kaldırıldığını, bunun yerine solunum yolu enfeksiyonu ibaresinin yer aldığını bildirmişti.

Korona virüsü, günümüzde 200’den fazla ülke ve bölgeye ulaştı. Henüz resmî olarak korona virüsü vakası görülmeyen ülkeler arasında Türkmenistan ve Kuzey Kore gibi ülkeler ile nüfûsu düşük bazı Pasifik Okyanusu adaları yer alıyor. İddialara göre ise, bu ülkelerdeki vakalar hükûmetler tarafından gizlenmekte. Türkmenistan’ın, Asya’da en çok koronavirüs vakasının görüldüğü ülkelerin başında gelen İran’a 900 kilometre sınırı bulunuyor.

Kaynak: (https://tr.euronews.com/2020/04/22/resmi-olarak-covid-19-vakas-gorulmeyen-turkmenistan-bizde-yok-saklamiyoruz , 26/04/2020)

 

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar