TÜRKSOY yönetiminde devir teslim töreni

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nda (TÜRKSOY) genel sekreterlik görevi devir teslimi töreni yapıldı. Törene, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev katıldı.


Paylaşın:

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nda (TÜRKSOY) 2008 yılından bu yana genel sekreterlik görevini yürüten Düsen Kaseinov, görevini Kırgız devlet adamı, şair ve yazar Sultan Raev’e devretti.

12 Nisan 2022 Salı günü Ankara’da TÜRKSOY Konferans Salonunda düzenlenen devir teslim törenine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in yanı sıra Türk Devletlerinin Büyükelçileri ve davetliler katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Sultan Raev’in gazeteci, bürokrat, bakan ve uluslararası memur olarak edindiği tecrübeyle TÜRKSOY’a önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Biz de kendisine her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) vasıtasıyla oluşturulan birliktelik ve dayanışmanın çok kıymetli olduğunu kaydetti.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ise, Sultan Raev’i “gerçek bir kültür adamı” ve deneyimli bir devlet adamı olarak nitelendirerek yeni görevinde başarılar diledi.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğine seçilen Sultan Raev

Kırgız Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulunan Sultan Raev, 31 Mart 2022 tarihli TÜRKSOY Daimi Konseyi toplantısında oy birliğiyle alınan kararla TÜRKSOY Genel Sekreterliğine getirilmişti.

 

Kaynak: https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/turksoy-genel-sekreterlik-gorevinin-devir-teslimi-toreni-yapildi/62554bbc01a30a3b308e434b (12/04/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar