ÜSLUP

  “Budur âlemde değer verdiğim gerçek  Sözün doğru olsun odun olsun tek” ***             Mehmet Akif böyle dese de O’nun doğruyu hangi erişilmez ustalıkta söylediğini hepimiz biliriz. Elbet Doğruyu, süslü yalana tercih ederiz her ne şekilde söylense de. Ancak doğru diye onu odunca dile getirmek gerekmiyor. Niçin dolandırıcıya yakayı kaptırırız? […]


 

“Budur âlemde değer verdiğim gerçek

 Sözün doğru olsun odun olsun tek”

***

            Mehmet Akif böyle dese de O’nun doğruyu hangi erişilmez ustalıkta söylediğini hepimiz biliriz.

Elbet Doğruyu, süslü yalana tercih ederiz her ne şekilde söylense de. Ancak doğru diye onu odunca dile getirmek gerekmiyor.

Niçin dolandırıcıya yakayı kaptırırız?

Dilin büyüsü yüzünden.

Öyle dil döker ki teslim alır kurbanını sonunda.  El yalanını allıyor pulluyor, bize doğru diye satıyor da, biz neden doğrumuzu en doğru şekilde dile getirmeyelim ki? 

Bu konuyu neden açtık? Onu da diyelim. Yeri geliyor “nasıl söylediğimiz” ne söylediğimizden de önemli olabiliyor çünkü. Onun da önüne geçiyor hatta, zaman zaman.

“Zor günlerden geçiyoruz” diyeceğiz ama kolay günü yok bu toprakların. Bu coğrafyanın kaderi bu da işte. Alışık bir durum yani bizim için. Bugünlerde dikkatler, sevimli, masum bir adlandırmayla (ambalajla) topluma sunulan “İmralı çözüm sürecinde” Bilemeyeni bilgilendirmek, gelecekte bizleri bekleyenleri iyi anlatmak gerekiyor millete. Sonradan “denmedi ki”  denilmemesi için önemli bir görev bu. Yalnız bunu yaparken yanlışa düşmemek gerekiyor. Amacını, dozunu aşan yersiz bir söz, “kaş yaparken göz çıkartabiliyor” pekâlâ.

Özellikle de “din”,  “dil”, “etnik aidiyet”  konuşulurken, “kişi” konuşurken. Doğruyu konuşan, konuşturanın zaten sınırlı olduğu bir dönemde dikkat edilmesi gerekiyor ağızdan çıkana.

On güzel söz söylersen görülmez. Bir sözünü cımbızla ayıklar sakız eder ağzına. Sürer önüne temcit pilavı gibi her defasında. Zaman kaybettirir sana en azından.

Gündeme dönersek tarih tanık ki,  ne Kürt inkâr edildi bu topraklarda, ne Ermeni, ne diğerleri…

Türk inkâr edilmek, çıkartılmak istendi bu topraklardan. Onu gördü o oyunu bozdu burada birlikte yaşamak isteyenler. Öylece yazıldı “milli mücadele” destanı. Milli devletini kurdular ardında da o mücadeleye omuz verenler.

“Türkiye Cumhuriyeti” dediler adına da.

Hesaplar yarıda kalınca başka bahara ertelendi o gün başarılamayanlar. Bugün estirilen bahar, işte o bahar. Müslüman Arap ülkelerinden bize doğru dalga dalga yönlendirilen.  Görülmeye çalışılan da yarım kalan o hesap.

 “Araba dingilindeki sinek ardından kalkan toza bakıp da ben kaldırıyorum” zannına kapılırmış.

Her şey planlandığı gibi yürütülmekte. Kimse zanna kapılıp da kerameti kendinde görmemeli. Ben kaldırıyorum zannetmemeli bölgedeki tozu dumanı.

Geleceğimizi planlamayı kendilerine birinci görev bilen Batılı dostlar, dün de içimizde dostlar edindiler. Onlar vasıtasıyla birtakım malzemeler yarattılar bugünü düşünerek belli ki. Bugün ayrımcılık için birinci sebep gösterilen 1982 Anayasası’ndaki Kürtçe yasağı bunlardan biriydi mesela. Bugünü görünce birlikte mi planladılar acep “bizim çocuklar” dedikleriyle diye düşünmeden edemiyor insan.  Memnun mutlu olmalılar bugün kullanabildikleri o madde yüzünden.

Büyük devlet olmak öyle bir şey işte. Yarım asırlık, bir asırlık planla bakıyorsun geleceğe.   Halkını da inandırıyor, desteğini alıyor garanti ediyorsun geleceğini. Büyüyor güçleniyorsun öylece. Beş yıllık planların bile tutmadığı bizim gibilerin ders almaları gerekiyor bundan.

Planın yoksa planı olanın parçası olursun.

Mecbur, mahkûmsun buna. 

Halk denen usta, her şeyin en doğrusunu der hemen her hususta. Gerçek arif, bir umut da o zaten. Bir Hacı TAŞAN türküsünde deniyor ki:

“Canım kurban olsun merdoğlu merde”.

Duamız var birde milletçe dilimizden düşürmediğimiz;

“Allah ne verirse de hayırlısını…” 

Düşmanın da hayırlısı olur mu? Olur.

Necip Fazıl “onsuz olmaz” diyor hatta.

“Ey düşmanım sen benim ışığım ve hızımsın,

                Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın”

Kendimize getirecekse onda da var bir hayır. Yaşanan onca felaketin ardından.

 “Düşman verecekse de merdinden”  diyelim biz yine de.”Akıllı dost,  mert düşman…”

Ama biliyoruz ki ta Köroğlu devrinden rafa kalkmış durumda o erdem. Tedbiri namerde göre almak gerekiyor bugün.

Namerdin silahıyla ona üstün gelebilmek için.

Dil o silahlardan biri.

Ondan etkilisi de icat edilemedi henüz.

Derler ki; Roma İmparatorluğunu Sean Paul isimli bir aziz, konuşarak yıktı.

Söz gücüyle yani.

Sözü heba etmemek gerekiyor.

Bu konuda bizden iki çift sözle noktalayalım bu bahsi dilerseniz;

***

“Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı,

              Söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz”

***

“Bedenin süsü yüz, yüzün süsü göz.

Ağzın süsü dil, dilin de süsü söz”

 

Osman Erenalp
Yazar

Osman Erenalp

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.