Ukrayna’da Azerbaycan’ın ilk sefiri Yusuf Vezir Çemenzeminli’nin hatırası ebedîleştirildi

Azerbaycan'ın Ukrayna'daki ilk elçisi ve tanınmış yazar Yusuf Vezir Çemenzeminli'nin adı, Kiev Devlet Üniversitesi'nin oditoryumlarından birine verildi. Yusuf Vezir Çemenzeminli'nin hatırasını yaşatmak için hazırlanan rölyef üniversitede düzenlenen törenle açıldı.


Azerbaycan’ın Ukrayna nezdindeki ilk sefiri, devlet adamı ve yazar Yusuf Vezir Çemenzeminli’nin ismi Ukrayna’da ölümsüzleştirildi.

report.az haber sitesi Avrupa bürosunun haberine göre, Ukrayna’nın en önemli yükseköğretim kurumu olan Taras Şevçenko Kiev Devlet Üniversitesinde, Azerbaycan ve Ukrayna diplomatik ilişkilerinin yeniden kuruluşunun otuzuncu yılı dolayısıyla, Kiev’de ilk Azerbaycan elçisi olarak görev yapan Yusuf Vezir Çemenzeminli’nin adı, üniversitenin bir oditoryumuna verildi ve anısını yaşatmak için hazırlanan rölyef törenle açıldı.

Azerbaycan’ın Ukrayna’daki Büyükelçiliği ve üniversite yönetiminin işbirliğiyle gerçekleşen açılış törenine, Azerbaycan’ın Kiev nezdinde Büyükelçisi Elmira Ahundova, Rektör Prof. Dr. Vladimir Bugrov, üniversiteden öğretim üyeleri, Azerbaycan’ın eski Dışişleri Bakanı, Ukrayna Dışişleri ve Kültür Bakan Yardımcıları Mikola Toçitskiy ve Rostislav Karandeev, Ukrayna Yüksek Şurası milletvekilleri, araştırmacı Vilayet Guliyev, Yusuf Vezir Çemenzeminli’nin torunu Yusuf Vezirov ile diğer davetli misafirler katıldılar.

Büyükelçi Elmira Ahundova, törende yaptığı konuşmada, Çemenzeminli’nin adının Kiev’de ebedîleştirilmesi fikrinin bir süredir gündemlerinde olduğunu bildirdi. Ahundova, “Biz bir hayli düşündük, sonunda araştırmacı Vilayet Guliyev ile de konuyu müzakere ettikten sonra onun adına oditoryum ve rölyef açılmasını önerdik. Çemenzeminli burada sadece diplomat gibi faaliyet göstermedi. Aynı zamanda edebî ve sosyal çalışmalarıyla da Ukrayna’da etkin oldu. Bugün takdim ettiğimiz “Studenti” kitabı onun bu hizmetlerinin sonuçlarından biridir.” dedi.

Kiev Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vladimir Bugrov ise, “Çemenzeminli gibi önemli bir şahsiyetin üniversitemiz mezunu olması ne kadar onur verici ise, bugünkü rölyefin açılışı da o derece gurur vericidir.” dedi.

Oditoryumda Azerbaycan’a özgü çeşitli millî materyallerin yanısıra, Çemenzeminli’ye ait kişisel eşyalar da sergilendi. Yazarın torunu Yusuf Vezirov, Bakü’den getirdiği ve dedesinden yadigar kalan kilim ile çay takımını üniversiteye hediye etti.

Törenin ardından üniversitenin toplantı salonunda Yusuf Vezir Çemenzeminli’nin yazdığı “Studenti” (Öğrenciler) kitabının tanıtımı yapıldı.

1918 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nde Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin diplomatik misyonu kurulmuş, ilk elçi olarak ise yazar Yusuf Vezir Çemenzeminli görevlendirilmişti. 1887’de Şuşa’da dünyaya gelen Çemenzeminli’nin bölge ile teması dikkate alınarak Polonya ve Kırım nezdinde diplomatik misyon görevleri de kendisine verildi. Yusuf Vezir Çemenzeminli, Ukrayna’da öğrenim gördüğü yıllarda öğrencilerin katıldığı bir teşkilat kurmuş ve Azerbaycan adına diaspora faaliyetleri yürütmüştü. Çemenzeminli, Azerbaycan’ın Osmanlı İmparatorluğu nezdinde elçi olarak görevlendirildiği Mart 1919’a kadar Ukrayna ve Doğu Avrupa’da diplomatik görevlerini devam ettirdi.

Kaynak: https://report.az/xarici-siyaset/ukraynada-yusif-vezir-cemenzeminlinin-adi-ebedilesdirilib/ (5/02/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar