Türkiye-Ukrayna-Gürcistan ortak yapımı “Son Kale Hacıbey” filmi gösterime girdi

On sekizinci yüzyıl sonlarında yaşanan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında geçen filmde, Hacıbey Kalesi’ne yapılan kuşatma konu ediliyor.


On sekizinci yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu, Çarlık Rusyası ile savaşmaktadır. Rus ordusu, Karadeniz sahilinde bulunan Hacıbey Kalesini kuşatmıştır. Kuşatma sırasında kale komutanı Ahmet Paşa esir alınır. Ahmet Paşa, kale işgal edilmeden önce kızı Fatma’yı bir köye göndermiştir. Fatma, babasını ve Hacıbey Kalesi’ni kurtarmak için harekete geçer. Bu yolda ona Kazak askeri Andrey yardım etmektedir.

Ukrayna Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen “Son Kale Hacıbey” adlı filmin çekimleri, Odessa Film Stüdyosu ile Akkerman Kalesi, Karadeniz kıyısı ve Tuna nehrinde tamamlandı. Filmin ilk gösterimi, 15 Ekim 2020 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlendi.

Yevhen Timoşenko’nun yazdığı senaryodan çekilen filmin yönetmenliğini Ukraynalı senaryo yazarı ve yönetmen Konstantin Konovalov, görüntü yönetmenliğini Vladimir Guyevsky üstlendi, müziklerini ise Mustafa Yazıcıoğlu hazırladı.

Tarihî serüven türündeki filmin başrollerinde Türk, Ukraynalı ve Gürcü oyuncular yer alıyor. Ahmet Paşa rolünde tecrübeli Türk tiyatro aktörü Yurdaer Okur ile Andrey rolünde Ukraynalı aktör Alexander Sokolov, ilk oyunculuk deneyimiyle Fatma rolünü canlandıran Deren Talu’ya eşlik ediyorlar.

23 Ekim’de 159 salonda Türkiye sinemalarında gösterime giren filmin fragmanı buradan izlenebilir.

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.