Ukrayna Kırım Türklerini şaşırttı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Ukrayna Kırım Türklerini şaşırttı

Politik Analiz Okulu tarafından Info Sapiens Araştırma Ajansına yaptırılan toplumsal araştırma anketi sonuçlarına göre, Ukraynalıların yüzde 52,1’i devletin Kırım Tatar dilini ve kültürünü daha çok desteklemesi gerektiği görüşünde.

7 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin
Kırım
Ukrayna’da şaşırtan anket sonuçları!

Ukrayna halkı, devletin, Kırım Tatar diline ve kültürüne daha çok destek vermesini istiyor. Bu fikrin en çok Ukrayna’nın batısında (yüzde 69,7) desteklendiği belirtilirken, işgal altındaki Kırım’ın sınırındaki Herson bölgesinin de dahil olduğu güney bölgede ise Kırım Tatarlarına desteğin artırılması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 42,7 olarak açıklandı. Verilere göre, devletin Kırım Tatar diline ve kültürüne destek vermesi görüşüne en az katılanlar ise yüzde 22,4 ile ülkenin doğu bölgeleri oldu. Ankete katılanların yüzde 25’inin bu soruya ya cevap veremediği ya da “hem evet hem hayır” ( yüzde 38,9) şeklinde cevap verdiği bildirildi.

Anket sonuçlarına göre, Ukraynalıların büyük bir kısmı, çoğunlukla Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki olayları televizyondan öğreniyor. Kırım.Hakikat sitesinin haberine göre, Ukraynalıların yüzde 46’sı televizyonu Kırım hakkında bilgi kaynağı olarak görürken, anket katılımcılarının yüzde 24,1’i bilgiyi internet haberlerinden aldığını ve yüzde 11,3’ü de sosyal medyadan aldığını kaydetti. Öte yandan, ankete katılanların beşte biri, Kırım meselesi ile hiç ilgilenmediğini belirtti.

Söz konusu anket sonuçlarına göre, Kırım konusunda, Ukraynalıların çoğu (yüzde 32.3) Rusya’nın işgal ettiği yarımadada yürüttüğü askeri politika ile ilgilenirken, Ukraynalıların yüzde 27,5’i Ukrayna’nın Kırım’a ilişkin politikasıyla, yüzde 23,1’i Kırım’daki siyasi durumla ilgileniyor. Uzmanlar, bu konuya ilişkin, “Ancak tüm bunlardan sonra ekonomik duruma yönelik ilgi yer alıyor. Genel olarak, Kırım’da insan hakları ihlalleri ya da etnik Ukrainler ile Kırım Tatarlarının sorunları konusuna yetersiz ilgi ve önceliklendirme olduğu söylenebilir.” şeklinde konuştu.

2014’te Kırım’ın işgal edilmesinden sonra, Rusya yarımada ve Karadeniz’de düzenli olarak yasa dışı askeri tatbikatlar düzenliyor. 17 Aralık 2018’de Kırım, Karadeniz ve Azak Denizi’nin militarizasyonu ile ilgili olarak kabul edilen BM Genel Kurulu kararı, Rusya’yı birliklerini Kırım topraklarından çekmeye çağırdı ve Rusya’nın Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki artan askeri varlığını kınadı. Politik Analiz Okulunun siparişi üzerine Info Sapiens araştırma ajansı tarafından 5- 24 Mart 2020 tarihinde yapılan ankete 16 yaş üstü bin kişi katıldı. Kamuoyu yoklamaları, davranışlar ve ikincil veri analizi konusunda araştırmalar yapan Info Sapiens araştırma ajansı, Ukraynalıların tüketici duygularının aylık ölçümlerini yapıyor.

Kaynak: QHA

 

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları