Unutulan Türkmenlere yardım çağrısı

Güney Türkistan'daki unutulan Türkmen köyünün sakinleri, soydaşlarından yardım bekliyor.


Güney Türkistan

Güney Türkistan bayrağı

Afganistan’ın kuzeyindeki, yani Güney Türkistan’daki Faryab şehrinde ve aynı zamanda Türkmenistan sınırında yer alan, yoksul bir Türkmen köyü var. Bin nüfusa sahip ve merkezî yönetimin unuttuğu bu köyün adı “Çallar köyü”.

Bu köyün sakinleri, “Ahde Vefa Turan Derneği” gönüllülerinden güneş paneliyle çalışan, temiz bir su kuyusu talep ediyor.

Köylüler, yine aynı bölgede yer alan, Özbek ve Kıpçak Türklerinin ortak kullandığı, bir Kıpçak köyüne ait ve yıkılmış vaziyette bulunan bir köprünün de tamir edilip yeniden kullanılabilir hâle gelmesini arzu ediyorlar.

Güney Türkistan’daki soydaşlarımız, bu taleplerinin yanı sıra “Mezar-ı Şerif” kentinde Türk alfabesi ile okuyup yazma, Türkiye Türkçesi ve Türkmence şivelerinde Türk Alfabesi ile okuyup yazma eğitimi verebilecek, Türkmen gençleri bir araya toplayarak eğitecek, çok amaçlı bir Türkmen Kültür Merkezi açılmasını da istiyor.

Unutulan Türkmen kardeşlerimize yardım etmek isteyenler, Ahde Vefa Turan Derneği ve/ya Afganistan’daki İrfan Derneğinin başkanı Sait Sadat ile Facebook hesabı üzerinden irtibata geçebilirler.

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar