Üsküp Türkçe isimler ile taçlanıyor

Üsküp’teki cadde, sokak, meydan, köprü ve parklara Türk tarihinde önemli yere sahip şahsiyetlerin ve şehirlerin isimleri verilecek.


 

Üsküp

Üsküp Büyükşehir Belediyesi, cadde, meydan, köprü, parklara verilecek isimleri açıkladı. Buna göre 571 isimden 17’si Türkçe olacak:
Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Mimar Sinan, Üsküplü kadın hakları savunucusu Nakiye Bayram, Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Salahattin Bilal, Osmanlı paşası Yahya Paşa, Türk aktör Cemail Maksut, Yücel Hareketi’nin şehitleri; Şuayip Aziz, Abdurrahman Ali, Adem Ali ve Ömer Nazmi, Birinci Üsküp Partizan Birliğinin askerlerinden Kemal Musli, din adamı ve şair Fettah Efendi, Türk iş insanı Şarık Tara ve 1944-2004 yılları arasında Makedonya’da Türkçe olarak yayınlanan Birlik gazetesinin ismi ile İstanbul ve Manisa’nın isimleri verilecek.
Ayrıca Üsküp’te Osmanlı idaresine karşı yapılan ayaklanmanın önemli isimlerinden Boyana Emin ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa isimlerinin de caddelere verileceği açıklandı.
(Kaynak: http://www.yenibalkan.com/tr/makedonya/uskup-buyuksehir-belediyesi-yeni-cadde-isimlerini-acikladi 17.02.2021)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.