Uygur Türkleri casus yazılımlarla izleniyor! – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Uygur Türkleri casus yazılımlarla izleniyor!

Siber güvenlik firması Lookout, Çin destekli bilgisayar korsanlarının 2013 yılından beri Uygur Türklerini takip ettiğini öne sürdü.

2 Temmuz 2020
Hilal Ülkü Şahin
Doğu Türkistan
Uygur Türkleri casus yazılımlarla izleniyor!

Lookout’un düzenlediği rapora göre, Uygurları hedef alan ”DoubleAgent”, ”SilkBean”, ”CarbonSteal”, ”GoldenEagle” yazılımları, Çin destekli bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyor. 2013 yılından beri süren bu durumun, 14 farklı ülkede yaşayan Uygur Türklerini etkileyeceği açıklandı.

Raporda, “Bu gözetim aracı casus yazılımlarının birincil amacı, kişisel kullanıcı verilerini bir komut ve kontrol sunucusuna toplamaktır.” açıklamasına yer verildi.
Lookout’ta Siber Tehdit İstihbarat Mühendisi olarak çalışan Apurva Kumar, New York Times’a yaptığı açıklamada, Çin’in bu yazılımlar aracılığıyla Uygur Türkleri nereye, hangi ülkeye giderlerse gitsinler onları izleyebildiğini kaydetti. Casus yazılımların, sahte uygulama mağazaları ya da “kimlik avı e-postaları” aracılığıyla yüklendiği tespit edildi.

Çin kamplarında 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor. Pekin yönetimi, hiçbir şekilde bilgi vermiyor. BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebi ise asla kabul edilmiyor.

Kaynak: (https://www.timeturk.com/cin-uygur-turklerini-casus-yazilimlarla-izliyor/haber-1545181 , 02/07/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları