Uygur Türkü tarihçi Çin’in toplama kampında vefat etti

Uygur Türkü ünlü tarihçi ve yazar Mirzahit Kerimi 82 yaşında toplama kamplarında vefat etti.


Uygur Türkü tarihçi yazar

Mirzahit Kerimi

Bir süredir Çin’in toplama kamplarında tutulan Uygur Türkü tarihçi-yazar Mirzahit Kerimi’nin geçtiğimiz günlerde 82 yaşında vefat ettiği öğrenildi. Daha önce de hakkında vefat haberi çıkan ünlü tarihçi hakkında çıkan son rivayetler üzerine Özgür Asya Radyosu tarafından mahalli polis teşkilatından bilgi almaya çalışılmış ancak mahalli yetkililerin bilgi vermekten çekindiği ifade edildi.

11 yıldır toplama kamplarında tutulan tarihçi yazarın; Yusuf Has Hacip (Tarihi roman), Sultan Sait Han (Tarihi roman), Sultan Abdurreşit Han 2 cilt (Saidiye Devleti’nin Keşmir ve Tibet’i fetheden 2. hükümdarı), Mirza Ebubekir Duğlat (Yarkent Saidiye Devleti devlet adamı ve tarihçi), Ayrılık (Cudalık) (Roman), Sandıktaki Bebek (Sanduktaki Buvak) isimli ve basılmamış bir çok eserinin olduğu ve bunlara el konulduğu bildirildi.

 

Kaynak: (https://www.tamgaturk.com/haber/cin-zindanlarinda-tutsak-edilen-dogu-turkistanli-tarihci-mirzahit-kerimi-82-yasinda-vefat-etti-23682.html)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar