Uygur Türkü tarihçi Çin’in toplama kampında vefat etti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Uygur Türkü tarihçi Çin’in toplama kampında vefat etti

Uygur Türkü ünlü tarihçi ve yazar Mirzahit Kerimi 82 yaşında toplama kamplarında vefat etti.

28 Ocak 2021
A. Selim Babaoğlu
Uygur Türkü tarihçi yazar
Mirzahit Kerimi

Bir süredir Çin’in toplama kamplarında tutulan Uygur Türkü tarihçi-yazar Mirzahit Kerimi’nin geçtiğimiz günlerde 82 yaşında vefat ettiği öğrenildi. Daha önce de hakkında vefat haberi çıkan ünlü tarihçi hakkında çıkan son rivayetler üzerine Özgür Asya Radyosu tarafından mahalli polis teşkilatından bilgi almaya çalışılmış ancak mahalli yetkililerin bilgi vermekten çekindiği ifade edildi.

11 yıldır toplama kamplarında tutulan tarihçi yazarın; Yusuf Has Hacip (Tarihi roman), Sultan Sait Han (Tarihi roman), Sultan Abdurreşit Han 2 cilt (Saidiye Devleti’nin Keşmir ve Tibet’i fetheden 2. hükümdarı), Mirza Ebubekir Duğlat (Yarkent Saidiye Devleti devlet adamı ve tarihçi), Ayrılık (Cudalık) (Roman), Sandıktaki Bebek (Sanduktaki Buvak) isimli ve basılmamış bir çok eserinin olduğu ve bunlara el konulduğu bildirildi.

 

Kaynak: (https://www.tamgaturk.com/haber/cin-zindanlarinda-tutsak-edilen-dogu-turkistanli-tarihci-mirzahit-kerimi-82-yasinda-vefat-etti-23682.html)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları