Vâgıf Şiir Günleri 29 yıl sonra yeniden Şuşa’da

İşgalden kurtarılan Karabağ'ın tarihî şehri Şuşa'da, yirmi dokuz yıl sonra yeniden Vâgıf Şiir Günleri düzenlendi.


Paylaşın:

 

Azerbaycan’ın tarihî şehirlerinden Şuşa’da, şair ve devlet adamı, Karabağ Hanlığının Başveziri Molla Penah Vâgıf’ın anısına Vâgıf Şiir Günleri düzenlendi.

İlk defa eski Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in önderliğinde 1982 yılında düzenlenen Vâgıf Şiir Günleri, Molla Penah Vâgıf’ın (1717-1797) doğum yeri Kazah’tan  başlayıp Şuşa’da sona erecek şekilde, her yılın ağustos ayında Şuşa’nın Ermenistan güçleri tarafından işgal edildiği 1992 yılına kadar kadar devam etti.

Etkinliklerin başladığı 1982 yılında Molla Penah Vâgıf’ın türbesi ziyarete açıldı. Ancak 1992 yılında işgal edilen şehirde zarar gören pek çok mimarî eser gibi Molla Penah Vâgıf’ın türbesi de büyük ölçüde tahrip edilmişti. Geçen yıl Karabağ’ın işgalden kurtarılmasının ardından Şuşa şehri, ülkenin kültür merkezi ilan edildi ve Hâr-ı Bülbül Festivali ile Vâgif Şiir Günleri’nin yeniden düzenlenmesine karar verildi.

Böylece, Haydar Aliyev Vakfı tarafından harap vaziyetinden kurtarılarak restore edilen Molla Penah Vâgıf’ın anıt mezarı, 30-31 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenen Vâgıf Şiir Günleri’nin açılışında yeniden törenle ziyarete açıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmî açılışına katıldığı Vâgıf Şiir Günleri’nde, iki gün boyunca sempozyum, sergiler, şiir okumaları ve mini konserlere yer verildi.

 

Kaynak: https://azertag.az/xeber/Susada_kechirilen_Vaqif_Poeziya_Gunleri_basa_chatib-1865171 (31/08/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar