Azerbaycan müziğinin acı kaybı: Sanatçı Yakup Zurufçu hayatını kaybetti

Azerbaycan'ın emektar ses sanatçısı Yakup Zurufçu, 65 yaşında Kovid-19 hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü Bakü'de hayatını kaybetti.


Koronavirüs hastalığına yakalanan tanınmış ses sanatçısı, yorumcu Yakup Zurufçu, 14 Eylül Salı günü tedavi gördüğü Bakü’de hayatını kaybetti.

Sanatçının vefat haberi üzerine Azerbaycan Kültür Bakanlığı taziye mesajı yayımladı. Mesajda, “Hayatı boyunca kalbinde Azerbaycan müziği sevdası ile yaşayan Yakup Zurufçu’nun ‘Ayrılık’ şarkısının her bir vatandaşımızın yüreğinde özel bir yeri olduğu” belirtildi.

1956 yılında İran’ın Tebriz şehrinde doğan Zurufçu, henüz küçük yaşlarda söylediği “Cücelerim” şarkısı ile tanındı. 15 yaşında Tebriz Milli Televizyonunda sahne aldı. “Evleri var hana hana” “De gülüm gelsin ay nene” ve “Dilber” isimli Türkçe şarkıları yorumladı.

Tahran Üniversitesi’nde İktisat eğitimine başlayan sanatçı, 1980 yılında İran’ı terk etti. Almanya’da müzik eğitimi gördü. Vokal sanatı branşında diplomasını almasının ardından ABD’ye giderek. Florida Miami Üniversitesinde aynı dalda yüksek lisansını tamamladı.

İlk defa 1989’da geldiği Azerbaycan’a birkaç yıl sonra yerleşti ve bu ülke vatandaşı oldu. Bu yıllarda özellikle Azerbaycan ve İran’da dilden dile dolaşan “Ayrılık” şarkısı büyük ölçüde Yakup Zurufçu’nun yorumuyla siyasî bir anlam kazandı. Sanatçının “Ayrılık” şarkısı için hazırladığı ve tarihî Azerbaycan topraklarının ikiye bölünmesine ithaf ettiği video klibinin Azerbaycan Televizyonunda yayımlanmasıyla, “Ayrılık” şarkısı Bakü’nün meşhur Azatlık Meydanı’nda direnişin sembolü olarak okundu.

Yakup Zurufçu’ya, 2009 yılında “Azerbaycan Cumhuriyeti Emektar Sanatçısı” unvanı verilmişti.

 

Kaynak: Yaqub Zurufçu koronavirusdan vəfat edib (15/09/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar