Yandex’in haritalama hizmeti Türkiye’nin ve İsrail’in bütün askeri tesislerini ifşa etmiş

Yandex'in haritalama servisi Türk ve İsrail askeri tesislerini yanlışlıkla ifşa etti. İlgili herkes askeri tesislerin yerlerini artık kolayca tespit edebiliyor.


Yandex, İsrail ve Türkiye'nin askeri tesislerini ifşa etti.

Askeri Tesisler ifşa edildi.

Rus haritalama şirketi tarafından İsrail’in ve Türkiye’nin bütün önemli askeri tesisleri ifşa edildi

(https://qz.com/1491883/military-bases-in-israel-and-turkey-exposed-by-yandex-the-russian-mapping-service/ , Every significant military facility in Israel and Turkey was just exposed by a Russian mapping service, 06/12/2018)

İnternet haber sitesi Quarts’ta çıkan habere göre Rus arama motoru Yandex’in haritalama servisi Türkiye’de ve İsrail’de bulunan askerî üslerin yerlerini, büyüklüklerini ve potansiyel kullanımlarını yanlışlıkla ifşa etmiş.

Durumun Amerikan Bilimadamları Federasyonunun nükleer bilgi projesinde çalışan Matt Korda tarafından fark edildiği aktarılıyor haberde.

Korda, Yandex gibi haritalama hizmetlerinin genellikle talep halinde belli bölgelerin görüntüsünü kapattıklarını ancak Rus Savunma Bakanlığı’nın henüz böyle bir talebinin olmadığını düşündüğünü ifade ediyor.

Yandex sözcüsü ise İsrail’den ve Türkiye’den gelen talepler doğrultusunda stratejik bölgelerin görüntüsünün kapatıldığını ifade ediyor.

Korda, söylentiler üzerine askeri tesisleri kapatan Yandex’in haritalama hizmetindeki görüntüler ile söz konusu tesisleri kapatmayan Google’ın haritalama hizmetindeki görüntüleri karşılaştırarak İsrail’de ve Türkiye’de bulunan 300’den fazla askeri tesis, mühimmat deposu benzeri yerleri işaretleyebildiğini, ilgi duyan herkesin söz konusu ülkelerdeki askeri tesisleri bulabileceğini belirtmiş.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonundaki (FAS) blog’unda da “Google Earth” ile “Yandex” haritalarını karşılaştırarak konu ile ilgili bilgi sunan Korda, 2018’in başında Strava isimli izcilik şirketi tarafından Amerika’nın dünya üzerindeki bütün gizli askeri üslerinin kazara ifşa edildiği belirtmiş.

Son olarak Korda, bu türden kazaların açık kaynaklar istihbarat çalışan analizciler açısından yararlı olduğunu, devletler bakımından ise stratejik bilgilerinin erişilebilir hale gelmesi için bir teşvik olmasını ümit ettiği belirtiyor.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.