Hamzayev: Azerbaycan, Türk’ün Birleştirici Gücü

Hamzayev "Tarihler boyunca Türk dünyasını birleştiren bir altın yüzük 'Azerbaycan'"


Yeni Azerbaycan Partisi Ganja şehri başkanı ve Azerbaycan Türk parlamentoları arası çalışma grubu üyesi Nagif Hamzayef Trend’e verdiği röportajında, küresel içerikli uluslararası etkinliklerin Azerbaycan’da gerçekleştirilmesinin bir gelenek haline geldiğini ifade etti.

Azerbaycan’ın tarihler boyunca Türk dünyasını birleştiren bir altın yüzük olduğunu belirten, Hamzayev, ülkesinin Türk Dünyasını yeniden bir araya getirdiğini dile getird.

Türk Dili Konuşan Parlamenterler Asamblesi(TURK-PA) 9. Genel kurulu Azerbaycan’da gerçekleştirildi.

Örgütün dönem başkanlığı Türkiye Büyük Millet Meclisinden Azerbaycan meclisine geçti. Hamzayev bunu Azerbaycan’ın bir diğer büyük başarısı olarak değerlendirdi.

“Türk dili konuşan ülkeler ile ilişkilerin kurulması Azerbaycan dış politikasının önceliklerinden olagelmiştir. Azerbaycan tarafından başlatılan projeler sadece Türk dili konuşan milletleri birleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda Türk devletlerinin birliğine de katkı sağlamaktadır. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Bakü-Tiflis Kars tren yolu hattı Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan tarafından kullanılıyor. Gelecekte diğer Türk dili konuşan devletlerin bu devasa altyapı katılması bekleniyor.”

Hamzayev röportajında bütün bu süreçlerden diğer Türk devletlerinin de yararlandığını anlattı:

“ Petrol ve Gaz boruları, transit ülke olması dolayısıyla Türkiye’ye de fayda sağlıyor. Azerbaycan’ın inisiyatifinde yürütülen enerji projeler Kazakistan ve Türkmenistan’ın ihracat potansiyelleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Türkiye’nin yürüttüğü “Türk Kültürü ve Mirası Vakfı” Azerbaycan girişimiyle kuruldu.

Kaynak:https://en.trend.az/other/commentary/3165712.html

 

Yazar

Batur Kılıç

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar