Kiev’de Kırım Soykırımının anması için ışık gösterisi düzenlendi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi   • Ahmet Vefik Alp vefat etti

Kiev’de Kırım Soykırımının anması için ışık gösterisi düzenlendi

Kiev’de 18 Mayıs 2020’de Kırım Tatar sürgünü kurbanlarını Anma Günü için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi ve Bakanlar Kurulu binasında ışık gösterisi gerçekleştirildi. 

20 Mayıs 2020
Mete Korkmaz
Kırım
Kiev’de Kırım Soykırımı için ışık gösterisi düzenlendi.

 

Işık gösterisi, Kiev sakinlerine 18 Mayıs 1944 yılında Stalin rejimi tüm Kırım Tatar halkını vatanı Kırım’da sürgün ettiğini hatırlattı.

Binada akşam saatlerinde yapılan gösteride “Acımadan, umutlarından ve vatanlarından mahrum ederek, tüm Kırım Tatar halkı Kırım’dan sürgün edildi. Onları açlık ve hastalıklarla öldürdüler. Onların kitaplarını, müziğini ve ana dillerini yok etmeye çalıştılar. Stalin tarafından yapılan soykırım sonucunda Kırım Tatar halkının yüzde 46’sı hayatını kaybetti. Bunu unutmak mümkün değil. 18 Mayıs 1944 – Kırım Tatar halkının soykırımı.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları