ABD Türkmenistan’da yatırımı ve destekleri arttırıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

ABD Türkmenistan’da yatırımı ve destekleri arttırıyor

Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın(USAID), Türkmenistan ve diğer Orta Asya ülkeleri arasında sürdürülebilir bir enerji piyasası oluşturmak için yaptıkları çalışmaları bölge temsilcisi anlattı.

26 Temmuz 2020
Mete Korkmaz
Türkmenistan
ABD’nin Orta Asya’da nüfuzunu arttırma girişimleri devam etmektedir.

Temsilci, “USAID, enerji programlarımız aracılığıyla bölge içinde ve Afganistan ile sürdürülebilir bir enerji piyasası ve bağlantı kurma da dahil olmak üzere paylaşılan enerji kaynakları üzerinde bölgesel işbirliği kurmaya çalışıyor.” dedi.

Temsilci, USAID’nin Orta Asya ülkeleri için gelir getirici faaliyetleri artırmayı ve ülkeler arası ticareti artırmayı amaçlayan iki projesi var dedi.

İlk proje, Ekim 2019’da başlatılan ve Türkmenistan da dahil olmak üzere Orta Asya’da üretken ekonomik faaliyetleri teşvik etmek için tasarlanan USAID Gelecek Büyüme Girişimi’dir.

İkinci proje USAID’in beş Orta Asya ekonomisinde bahçecilik, turizm, ulaşım ve lojistikte ticareti ve istihdamı kolaylaştıran Rekabet Edebilirlik, Ticaret ve İşler faaliyetidir.

“USAID, özel sektör ve diğer bağışçılarla birlikte çalışarak iş için uygun ortamları iyileştirir, iş dostu politikalar yaratır, yabancı yatırımları çeker ve bitki sağlığı yönetimini güçlendirir ” diye ekledi.

Ayrıca USAID, Orta Asya ülkelerinin yerli işletmelerini, mümkün olduğunda Amerikan firmalarının uzmanlık ve teknolojilerinden yararlanarak, istihdam yaratmak ve gelirlerini artırmak için desteklemektedir.

Temsilci, bu destek sayesinde yerli firmaların eğitim ve iş ağı desteği yoluyla miktar, kalite ve güvenlik standartları dahil olmak üzere uluslararası gereksinimleri karşılayabileceğini belirtti.

“Desteklenen sektörler arasında bahçecilik, nakliye ve lojistik, turizm ve bilgi teknolojileri yer alıyor” dedi.

Kaynak:https://www.azernews.az/region/167390.html

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları