Afganistan’da Türkler Eyleme Devam Ediyor

Afganistan Türkleri Emir Timur’a hakarete tepki göstererek eylemler düzenliyor.


Afganistan Türkleri Emir Timur’a hakarete tepki göstererek eylemler düzenliyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin konuşmasında Timur ismi yerine Timurlenk’i kulanmasına büyük tepki geldi. Eylemlerin artması sonucunda Cumhurbaşkanlığı bir metin yayınladı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı “Eşref Gani, Afganistan’ın Cumhurbaşkanı olarak, ülkede yaşayan tüm kavimlerin,  kültürlerine, tarihlerine ve kimliklerine değer vermektedir. Onları eski kimliklerine, tarihlerine ve kültürlerine yeniden kavuşturmak ve onları yüceltmek için pek çok çaba harcamaktadır. Yukarıda bahsi geçen konferansta istenmeden Emir Timûr-i Guregânî, tarif edilmeyen bir lakapla anılmıştır. Bundan dolayı pek çok meşhur siyasetçilerin ve maruf hamilerin gönülleri incinmiştir. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok üzüntülü olduğunu bildirmiştir.” açıklamasını yaptı. Açıklamayı yeterli bulmayan Afganistan Türkleri Cumhurbaşkanından özür bekliyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ne demişti?

Eşref Gani konuşmasında “Alaeddin Cihansuz Afganistan merkezli Gazne’nin sulaması sistemini ortadan kaldırdı. Cengiz Han, Afganistan’ın kuzey ve kuzeydoğu su sistemini yok etti. Sistan, Helmand ve Farah su sistemleri de Timurlenk tarafından yok edildi.” sözlerini söylemiş ve Timur’a hakaretinden dolayı Türkler eylemlere başlamıştı.

Kaynak: QHA

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar