Akıncı kaybetti, Tatar kazandı

Kıbrıs Türk halkı, seçimlerin ikinci turunda Tatar’ı seçti.


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Akıncı kaybetti, Tatar kazandı

Kıbrıs Türkleri, dün cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandığa gitti. Birinci turda adayların hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için seçim ikinci tura kalmıştı. İlk turda en yüksek oyu alan UBP genel başkanı Ersin Tatar ikinci turda da yaklaşık yüzde 52 oy alarak sandıktan galip çıkmayı başardı. Eski Cumhurbaşkanı Akıncı ise yaklaşık yüzde 48’lik bir oy alarak Tatar’ın gerisinde kaldı. Akıncı’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimiyle yakın ilişkileri bulunmaktaydı. Rum Yönetimi ile bir federasyon kurma çalışması olmakla birlikte her fırsatta Türkiye’den uzaklaşma gayreti içerisindeydi.

Ersin Tatar ise, ana vatan Türkiye’nin garantörlüğü olmadan, Kıbrıs Türklerinin ayakta kalamayacağını belirtmekteydi. Nitekim bu sözü dün seçim sonuçlarının ardından yaptığı konuşmada tekrarladı.

Akıncı’ya kaybettiren, Türkiye’den uzaklaşma planları olmakla birlikte Tatar’a kazandıran da Türkiye ile iyi ilişkiler kurması oldu. İlk turda seçime katılan diğer adayların büyük bir kısmı ikinci turda Tatar’ı destekledi. Kıbrıs’ın merhum lideri büyük dava adamı Rauf Denktaş’ın adını taşıyan torunu da Tatar’a büyük destek verdi.

Seçim sonuçlarının ardından Türkiye makamlarından Tatar’a ve Kıbrıs Türklerine tebrik mesajları iletildi.

Kıbrıs Türk halkına hayırlı olsun.

Yazar

Hakan Güler

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar