Altın madalyalı Nogay Türkü maça ‘dombıra’ ile çıktı

Nogay Türkü Albert Batyrgaziev Tokyo Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazandı.


Albert Khanbulatovich Batyrgaziev 2020 Tokyo Olimpiyatlarına Rusya adına katıldı. Finalde Amerikalı rakibini yenerek altın madalya kazandı.

Albert Batyrgaziev, ünlü Türk şarkıcı Arslanbek Sultanbekov’un seslendirdiği Nogay Türk şarkısı “Dombıra” ile maça çıktı. Batyrgaziev yaptığı açıklamada: “Bu benim için çok değerli bir kişinin şarkısı – Asau. Bu melodiyi dombırada öyle çalıyor ki, nefes kesici. Şarkı Nogay Türkçesinde, ben kendim Nogay Türküyüm. Savaştan önce bu melodi heyecanlandırır, ruhu yükseltir. Bu şarkı hakkında çok şey konuşabilirsin.” dedi.

Albert Batyrgaziev

Albert Batyrgaziev 23 Temmuz 1998’de Dağıstan Cumhuriyeti’nin Babayurtovsky ilçesine bağlı Gemetyube’nin Nogai köyünde doğdu.

Acil Durumlar Bakanlığı Khanbulat’ta memur olan babası 2000’lerde iş yerini değiştirdiği için Nizhnevartovsk’a taşındı. Annesi Zabida, eğitimli bir muhasebeci. Ancak Nizhnevartovsk’ta çocukları ile ilgilenmek için anaokulu öğretmenliği yapıyor. Albert’in beş erkek kardeşi var.

Batyrgazievler Dağıstan’da yaşarken babası Albert’e boks eldivenleri ve kum torbası hediye ediyor. Ancak çocuk Albert, ağabeyi Ramazan’ın ardından karate bölümüne gidiyor. Nizhnevartovsk’ta Albert, babasından onu boksa kaydettirmesini istiyor. Fakat evin yanında sadece kickboks salonu var, genç Albert oraya devam ediyor.

Albert: “Çocukluktan beri hayalim boks yapmaktı, ancak şartlar nedeniyle hayalime erişemedim. Yedi yaşındayken, ailemin beni şehrin başka bir bölgesinde oldukça uzak olan bölümde eğitime götürmeye vakti yoktu. Evimizin yanında bir kickboks salonu vardı. Babam ve ben eğitmen Ruslan Ramisovich’e gittik. Ancak o, hala küçük olduğumu söyledi. Daha sonra kıdemli gruba koçluk yaptı ve iyi bir takımı vardı. Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyorlardı. Ve Kushtanov dedi ki: “Fikrini değiştirmezsen üç ay sonra gel.” Sonra geri döndüğümüzde her şeyi beğendim ve çalışmaya başladım.

Beden eğitimi kolejinden mezun oldum. Eğitimden vazgeçmedim. Her zaman okumak istemedim ama babam beni zorladı. Şimdi bunun için ona minnettarım.

Herkesin antrenmana gitmek istemediği anlar olmuştur. Bu gibi durumlarda koç beni arar, bana ulaşamazsa babamı arardı. Sonra da babam beni arayarak antrenmana gitmeye zorlardı.”

Batyrgaziev, önce Avrupa Gençler Şampiyonası’nda (2013) ve ardından Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandı. Rusya gençler şampiyonasına katılmaya hak kazanan Batyrgaziev üçüncü mücadelesinde rekabetçi bir mücadele vermesine rağmen Avrupa Şampiyonası’nın galibi İslam Khamzaev’e yenildi.

2017 Rusya Yetişkinler Şampiyonasında ilk turda 2016 Olimpiyatları’nda bronz madalyalı Vladimir Nikitin’i nakavt etti. Albert, bu maçta kimle kavga ettiğini dahi bilmiyordu. Batyrgaziev, finalde Gabil Mamedov’u yendi ve bir yıl sonra başarısını tekrarladı. Böylelikle iki kez Rusya şampiyonu oldu.

Albert’in hedefi Rus milli takımına girmekti. Arkadaşları ve tanıdıklarına aldırmadan hedefe doğru yürüdü ve başardı. 2019 yılında Batyrgaziev, Yekaterinburg’daki Dünya Şampiyonasında sahne almak üzere milli takıma davet edildi. Albert: “Klişeleri kırmak istedim, kendime hiçbir şeyin imkansız olmadığını söyledim, sadece istemek zorundasın. Birdenbire ortaya çıkıp Rusya’nın şampiyonu olmanın herkese mümkün olduğunu kanıtladım.”dedi.

2019 Dünya Şampiyonasında Batyrgaziev ilk iki turu kolayca geçen Albert çeyrek finalde güçlü rakibiKübalı Lazaro Alvarez’e yenildi. Albert’in amatör kariyerinde 52 galibiyeti ve üç mağlubiyeti var. Biri Belaruslu Dmitry Asanov’dan, ikisi Alvarez’den. Batyrgaziev, Olimpiyat Oyunlarının yarı finallerinde Tokyo’daki Kübalı rakibinden intikamını aldı.

Batyrgaziev, Armen Ataev’e karşı erken bir zaferle profesyonel çıkışını yaptı ve ayrıca 2. tüy sıklet şampiyonunda WBA Asya şampiyonu unvanını kazandı. Bir ay sonra, Albert ikinci bir profesyonel dövüş yaptı – Erzhan Turgumbekov’un 10. turunda teknik nakavtla kazandı. Batyrgaziev ayrıca Orenburg’da Rusya Şampiyonasında sahne aldı ve üst üste dördüncü kez birinci oldu. Ocak 2021’in sonunda Albert, Güney Afrikalı Sibusiso Zingange’i (TKO, 7. tur) saf dışı bırakarak üçüncü profesyonel dövüşüne çıktı.

2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarında Amerikalı rakibini yenen Albert, Rusya’ya Olimpiyatlarda 15. altın madalyasını getirdi.

Olimpiyatlarda Batyrgaziev agresif, enerjik, yüksek hızlı boks sergiledi ve ROC takımına 15. altın madalyayı getirdi.

Boksör Albert Batyrgaziev, itibarlı GQ dergisinden “Yılın Adamı” ödülünü aldı. 2021’de Rusya’nın ana adamları olarak tanınan Tokyo’daki beş Olimpiyat şampiyonundan biri oldu. Toplamda, tanınan dergi GQ ödüllerinin film, müzik, edebiyat ve iş alanında bir düzineden fazla adaylığı var.

Yazar

Venera Lukmanova

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar