Ankara Pekin’den Uygur Türklerinin yanması ile ilgili açıklama çağrısında bulundu

Ankara, Doğu Türkistan'da çıkan yangında hayatını kaybeden Uygur Türkleri ile ilgili olarak Çin'in açıklama istedi.


Paylaşın:

Türkiye, Uygur Türklerinin çoğunluğunun yaşadığı Doğu Türkistan konut olarak kullanılan bir binada çıkan yangında hayatını kaybedenlerin ve yaralananların durumu hakkında taziyelerini iletti. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin’in kuzeybatısındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde çıkan yangında ölü ve yaralı olduğu haberini büyük üzüntüyle karşıladığını söyledi. Açıklamada, Türkiye’nin Çin’den yangının çıkış nedeni hakkında kamuoyunu bilgilendirmesini beklediği belirtildi.

Çin devlet medyası, Urumçi’de bir binada çıkan yangında en az 10 kişinin öldüğünü ve 9 kişinin de yaralandığını bildirdi. Bina sakinlerinin karantinada oldukları için evlerinden çıkamadığı, itfaiye ekiplerinin binanın bulunduğu komplekse giremediği ve yangına zamanında müdahale edemedikleri bildirildi. Binanın etrafının metal bariyerlerle çevrilmesi, bölgede protestolara neden oldu.

Pekin, 1949’dan beri Müslüman Uygur Türklerine ev sahipliği yapan Doğu Türkistan bölgesini kontrol ediyor ve burayı “Sincan” olarak adlandırıyor. Resmi raporlar Çin’in, bir milyon dolayında Müslüman Uygur’u bölgedeki gizli kamplarda tuttuğunu söylüyor, ancak Çin bunu reddediyor.
Suudi Arabistan’ın Şarkul Avsat Gazetesinde çıkan haberde: “Uygur Türkü krizi, eski Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2009’da Çin’i ziyaretinden sadece bir hafta sonra, Çin güçlerinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü göstericilere yönelik şiddetli saldırılarının ardından Türk kamuoyunun gündemine oturdu. O zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çin’in Uygurlara uyguladığı baskıyı eleştirmesi ve “soykırıma benzer” bir ifade kullanması, Çin makamlarının tepkisini çekti ve ilişkilerin kopma noktasına gelmesine neden oldu. Ancak yaşanan bu kriz, bir yıl sonra yani 2010 yılında iki ülkenin stratejik ortaklık anlaşması imzalamasına engel olmadı. Çin’in uluslararası arenadaki konumunu giderek sağlamlaştırması ile birlikte bu ilişkilerden yararlanan Türkiye, artan çıkarlarıyla tutarlı bir şekilde Çin ile anlaşmaya başladı.” şeklinde yoruma yer verildi.

Kaynak için bknz.

Dışişleri Bakanlığı’nın çağrısı için bknz.

Yazar

Mehmet Koca

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar