Avro, Berlin’de çökebilir

“Forbes” dergisinin 5’inci kez dünyanın en güçlü kadını ilan ettiği Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel’in siyasi kaderi, Federal Anayasa Mahkemesi’nin 7 Eylül’deki “Avrupa İstikrar Mekanizması” ile ilgili kararına bağlı. Avro’nun istikrarını sağlamaya yönelik hazırlanan ve mart ayında 27 AB üyesi ülkenin devlet başkanları ve başbakanları tarafından onaylanan yeni kurtarma paketi Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) kaderini […]


“Forbes” dergisinin 5’inci kez dünyanın en güçlü kadını ilan ettiği Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel’in siyasi kaderi, Federal Anayasa Mahkemesi’nin 7 Eylül’deki “Avrupa İstikrar Mekanizması” ile ilgili kararına bağlı.

Avro’nun istikrarını sağlamaya yönelik hazırlanan ve mart ayında 27 AB üyesi ülkenin devlet başkanları ve başbakanları tarafından onaylanan yeni kurtarma paketi Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) kaderini belirleyecek mahkeme, Avro karşıtı gruplardan gelen çeşitli iptal başvurularını bu tarihte karara bağlayacak. Avro karşıtı bu gruplar Hıristiyan demokratların Bavyera’daki partisi CSU’nun etkili milletvekili Peter Gauweiler’in yanı sıra ülkenin tanınmış anayasa hukukçusu ve ekonomistlerinden oluşuyor. Partisi içinde Avro yardım paketleri nedeniyle sert eleştirilerle karşılaşan Merkel’in 5-7 Eylül tarihlerinde Rusya’ya yapacağı ziyareti aniden iptal etmesi, “Berlin’in bir deprem öncesinde olduğu” yorumlarını güçlendirdi. Bu arada, Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu davadaki raportörü Prof. Dr. Udo Di Fabio’nun Merkel’e yakın ve “taraflı” olduğu gerekçesiyle reddedilmesi için davacılarca mahkemeye yapılan başvuru, ortamı daha da gerginleştirdi.

Karlsruhe’deki mahkemenin, Alman vergi yükümlülerine milyarlarca Avro tutarında ek yük getiren yardım fonlarının anayasaya uygun olup olmadığını hükme bağlamasından hemen sonra, 23 veya 29 Eylül’de de Federal Meclis’te söz konusu yardım paketleri oylanacak. Siyasal gözlemciler, Merkel’in parlamentodan “Avro’nun müflisleri” için yardım paketlerine onay çıkarmasının zorlaştığına dikkat çekti. Kısa bir süre önce de, Merkel’in prensi gözüyle bakılan Cumhurbaşkanı Christian Wulff, “Avro yardım paketlerinin anayasaya uygunluğunun sorunlu olmasından” şikâyet etmiş, onu Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert gibi CDU’nun önde gelen isimlerinin benzer yöndeki yorumları izlemişti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının olumsuz çıkması halinde, Alman siyasetinin altüst olacağı, erken seçimlere gidileceği tahmin ediliyor.

Cumhuriyet, 27-08-2011 11.00 (TSİ)

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar