Avrupa Ermeni Federasyonu, AB’nin soykırım reddi çerçeve kararının AB’nin müktesebatı olmasını istiyor

Avrupa Ermeni Federasyonu’nun 21 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu AP’ de düzenlediği AB’nin soykırımın reddiyle ilgili aldığı çerçeve karar uzmanlar tarafından ele alındı. Federasyonun düzenlediği toplantıya AB’nin aldığı karar ile ilgili AP’ de raporu hazırlayan Martine Roure, Avrupa Komisyonu Ceza Hukuk Bölümü şefi Peter Csonka, İspanyol avukat Juan Merelo-Barbera, Hollandalı avukat Inge Drost, Fransız avukat Jean-Louis Lagarde, […]


Avrupa Ermeni Federasyonu’nun 21 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu AP’ de düzenlediği AB’nin soykırımın reddiyle ilgili aldığı çerçeve karar uzmanlar tarafından ele alındı.

Federasyonun düzenlediği toplantıya AB’nin aldığı karar ile ilgili AP’ de raporu hazırlayan Martine Roure, Avrupa Komisyonu Ceza Hukuk Bölümü şefi Peter Csonka, İspanyol avukat Juan Merelo-Barbera, Hollandalı avukat Inge Drost, Fransız avukat Jean-Louis Lagarde, Belçikalı avukat Frederic Krene, Alman avukat Srakiz Bezelgues ve İsviçre Ermeni-İsviçre derneği başkanı Sarkis Shanhian katılarak birer konuşma yaptılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Avrupa Parlamentosu raportörü Martine Roure AP’nin konuyla ilgili aldığı kararın tüm parlamenterlerin onayı ile aldığına dikkati çekerek söz konusu karar AP’ de ezici çoğunlukla alınmıştır dedi. AP için kaleme aldığı raporda soykırımın inkarına ceza getirdiklerini ifade eden Roure, Soykırım inkarının cezalandırılmasının öneminin altını çizdi.

Avrupa Komisyonu adına konuşan Peter Csonka ise AB çerçeve kararıyla ilgili süreç hakkında bilgi vererek ilk olarak bu yönde Komisyon’un 2001’de bir öneri sunduğunu ifade etti. Bu alanda tüm AB ülkelerini kapsayacak bir karar alındığına işaret eden Csonka, şimdi üye ülkelerin bunu kendi mevzuatlarına nasıl uyarlayıp uygulayacağına bakmak gerekiyor dedi. Avrupa Komisyonu’nun bu çerçevede üye ülkelere adli yardımda bulunabileceğini ifade eden Csonka ilk defa AB’de böyle bir karar alındığını hatırlattı.

Toplantıda daha sonra söz alan avukatlar AB genelinde soykırımın inkar edilmesinin yasaklanmasını gerektiği üzerinde durdular.

Avrupa Ermeni Federasyonu AB’nin aldığı çerçeve kararı AB’nin ortak müktesebatı haline gerilmesini ve soykırımın reddinin tüm AB üyesi ülkelerde yasaklanmasını istiyor.

AB’nin aldığı çerçeve kararı AB hukuku açısından doğrudan yürürlülüğe girmiyor. Adalet ve İçişleri konuları üye ülkelerin iç işleri kapsamına giriyor. Kararın pratikte nasıl uygulanacağı ise bilinmiyor.Federasyon bu konuyu daha da ileri götürülmesini istiyor.

AB çerçeve kararıyla ilgili olarak 2010 kadar AB üyesi ülkeler mevzuatlarında değişiklik yapması gerekiyor. Daha sonra yapılacak değişikliklerin 2013 kadar uygulanmasına bakılacak. 2013 sonrası ise gelinen aşamayı tespit etmek amacıyla bir anlamda durum tespiti yapak için Avrupa Komisyonu bir rapor hazırlayarak AB’nin karar organı Konsey sunması bekleniyor.

ABHaber’in konuyla ilgili detaylı bilgileri yayınlıyor:

AB Adalet ve İçişleri Bakanları’nın 27–28 Kasım’da (2008) yaptığı toplantıda aldığı karar çerçevesinde Soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçlarının kamuoyu önünde inkar edilmesi ya da zararsız gösterilmeye çalışılmasına en az 1 ila 3 yıl hapis cezası öngörülüyor. AB Konseyi’nde alınan karar birliğin resmi gazetesinde de yayımlandı.

AB’li bakanlar bu çerçevede AB çapında ırkçı ve yabancı düşmanı suçlara karşı asgari cezaları karara bağladı.

Buna göre AB içinde yabancı düşmanlığı ve ırkçı nedenlerle nefret ve şiddete çağrı da, en az 1 ila 3 yıl hapisle cezalandırılacak.

ABHaber, AB’nin konuyla ilgili kararını yayınlıyor:

JUSTICE AND HOME AFFAIRS

Combating racism and xenophobia

The Council adopted a Framework Decision on combating certain forms and expressions of racism

and xenophobia by means of criminal law (16771/07, 16771/07 COR 4, and 16351/1/08).

The text lays down that the following intentional acts will be punishable in all the EU Member

States:

– publicly inciting violence or hatred directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin, even by the dissemination or distribution of tracts, pictures or other material;

– publicly condoning, denying or grossly trivialising

– crimes of genocide, crimes against humanity and war crimes as defined in Articles 6,7 and 8 of the Statute of the International Criminal Court, directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin;

– crimes defined by the Nuremberg Tribunal (Article 6 of the Charter of the International Military Tribunal appended to the London Agreement of 8 August 1945), directed against a group of persons or a member of such a group defined by reference to race, colour, religion, descent or national or ethnic origin.

The Member States will make these acts punishable by a maximum sentence of at least one to three

years imprisonment.

Following its adoption, the Member States will have two years to comply with the Framework

Decision.

Kararın orjinal metni için:

www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/jha/104584.pdf

www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/fr/jha/104372.pdf

Daha fazla bilgi için:

http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/07/st16/st16771-co04.en07.pdf

http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/08/st16/st16351-re01.en08.pdf

YASAL UYARI:KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYIMLANAMAZ

ABHaber, 22-01-2009 13.30 (TSİ

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar