Ayaz İshaki İçin Başkentte Anma Programı

İdil-Ural Türklerinin millî uyanış ve kurtuluş mücadelesi öncülerinden, gazeteci, yazar Muhammed Ayaz İshaki için Ankara'da anma programı düzenleniyor.


Paylaşın:

 

Ayaz Tahir Türkistan İdil Ural Vakfı tarafından Tatar kurtuluş hareketinin öncülerinden gazeteci, yazar Muhammed Ayaz İshaki’nin doğumunun 145. yılı çerçevesinde Ankara’da anma programı düzenleniyor.

Millî hürriyet ve bağımsızlık uğrunda verdiği ömür boyu mücadele nedeniyle örnek bir kurtuluş hareketi öncüsü ve yol göstericisi sayılan Ayaz İshaki, edebî eserleri ve gazeteciliğiyle de önemli bir tarihi şahsiyettir. Tatar halkı tarafından ona karşı beslenen saygı ve sevginin ifadesi olarak  “Ayaz Agay”, “Ayaz Abzî” (Amca) ve “Hazret”  gibi ad ve sıfatlarla anılmaktadır. Sovyet devrinde “burjuva-milliyetçi” ilân edilerek kitapları kütüphanelerden çıkarılmış, hatta adı yasaklanmıştır.

Ayaz Tahir Türkistan İdil Ural Vakfı merkezinde düzenlenecek olan Ayaz İshaki’yi Anma Programı, 1 Mayıs 2023 Pazartesi günü saat 14.00’te başlayacak. Toplantıya, vakıf başkanı Tülay Duran, Kazan Tatarı araştırmacı, yazar Roza Kurban ve araştırmacı yazar Yeldos Toktarbay konuşmacı olarak katılacaklar.

 

Ayaz İshaki’yi Anma Programı

Tarih: 1 Mayıs Pazartesi Saat: 14.00

Yer: Ayaz Tahir Türkistan İdil Ural Vakfı

Gülseren Sokak Saadet Çağatay Apt. 13/3 Maltepe ANKARA

 

Muhammed Ayaz İshaki’nin İstanbul Edirnekapı Mezarlığındaki mezarı.

 

Kaynak: https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/ayaz-ishaki-dogumunun-145-yilinda-ankara-da-anilacak-471289 (26/04/2023)

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar