Azerbaycan sinemasından bir yaprak düştü: Eldar Guliyev

Azerbaycan sinemasının bir dönemine damga vuran isimlerden, emektar yönetmen, senaryo yazarı ve eğitimci Prof. Eldar Guliyev, 16 Nisan 2021 günü Bakü'de 81 yaşında hayata veda etti.


Prof. Eldar Guliyev (1941-2021)

 

1941 yılında Bakü’de doğan Prof. Eldar Guliyev, ünlü besteci ve piyanist Tofik Guliyev’in oğludur.

1960-66 yıllarında Moskova’da, Devlet Sinema Enstitüsü’nde Sergey Gerasimov’un atölyesinde film yönetmenliği eğitimi gördü.

Prof. Eldar Guliyev, ilk önemli filmi olan ve çekildiği dönem tartışmalara sebep olan “Bir Güney Şehrinde” ile adını duyurdu ve Azerbaycan sinemasında yeni bir çığırın öncüsü oldu.

1979’da büyük malî imkânlarla ve güçlü bir kadroyla çektiği “Babek” filmi, tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinde milyonlarca seyirciye ulaştı, 52 ülkeye satıldı. 1982’de yönettiği ve başrolde ünlü şarkıcı Müslüm Magomayev’in yer aldığı “Nizamî” filmiyle yurt dışında festivallere katıldı. Bağımsızlık sonrasında da meslek hayatına devam eden sanatçı, “Ne Güzeldir Bu Dünya”, “Rehine”, “İstanbul Uçuşu” ve “Dervişin Kayıtları” gibi yapımlara imza attı.

Babek (1979) filminden bir kare.

Uzun meslek hayatı boyunca yönettiği çok sayıda konulu ve belgesel filmle Azerbaycan sinemasının sayılı isimlerinden biri oldu. Pek çok festivalde ülkesini eserleri ve sanatçı kişiliğiyle başarıyla temsil etti.

1987 yılında “Azerbaycanfilm” Stüdyosu bünyesinde kurulan Debüt Deneysel-Gençlik Stüdyosu’nun sanat yönetmenliğini üstlendi. 1999 yılında Azerbaycan Profesyonel Sinema Yönetmenleri Derneği başkanlığına seçildi.

Uzun yıllar Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’nde profesör öğretim üyesi olarak görev yaptı, birçok genç sinemacının yetişmesine hizmet etti.

Prof. Eldar Guliyev’in lâyık görüldüğü unvan ve ödüllerden bazıları şunlardı: Emektar Sanat Adamı (1976), Azerbaycan SSC Devlet Ödülü (1978), Azerbaycan SSC Halk Sanatçısı (1982), Şöhret Nişanı (2001), Şeref Nişanı (2011), Cumhurbaşkanı Onur Madalyası (2016), İstiklâl Nişanı (2021).

Eldar Guliyev, vefatından iki gün sonra 18 Nisan Pazar günü Bakü’de Kurt Kapısı kabristanlığında düzenlenen törenle toprağa verildi.

 

Kaynak: https://apa.az/az/incesenet-haqqinda/Xalq-artisti-Eldar-Quliyev-vfat-edib-638501 (16/04/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar