Azerbaycanlı Hristiyanlardan Macron’a uyarı!

Azerbaycanlı Hristiyanlardan Macron’un taraflı ve tehditkâr açıklamalarına cevap geldi.


 

Azerbaycanlı hristiyanlardan Macron'a uyarı

Macron’a uyarı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçtiğimiz hafta içerisinde başlayan çatışmalar giderek kızışırken Azerbaycan ordusunun ilerleyişini cephede durduramayan işgalci Ermenistan hükûmeti uluslararası aktörleri devreye sokarak Azerbaycan’ı masaya oturtmak istiyor. Azerbaycan, haklı mücadelesinden Karabağ’ı alıncaya kadar vazgeçmeyeceğini defalarca bildirmesine rağmen Ermenistan, bir taraftan cephe genişletme bir taraftan da Fransa gibi uluslararası aktörleri savaşa dâhil etme gayreti içerisine girdi.

Azerbaycan’ın haklı davasında başta Türkiye olmak üzere Pakistan ve Ukrayna gibi ülkeler Azerbaycan’ın yanında olurken özellikle sömürgeciliği ile tanınan ve baştan beri taraflı bir tutum sergileyen Fransa gibi ülkeler Ermenistan’ın yanında yer aldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Azerbaycan ve Türkiye’yi hedef alan sözlerine hem Türkiye hem de Azerbaycan tarafından sert tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Azerbaycan Hristiyan cemaatlerinden Macron’a tokat gibi bir cevap geldi. Azerbaycan Hristiyan cemaatleri bir araya gelerek Fransa hükûmetine mektup yazdılar. Mektupta; “Azerbaycan bizim öz vatanımızdır ve haklı davasında öz vatanımızın yanındayız” mesajı verildi. Azerbaycan’da yıllardır huzur içerisinde yaşadıklarını ve ibadetlerini özgür biçimde yerine getirebildiklerini belirten Azerbaycanlı Hristiyanlar, Azerbaycan’ın dünya çapında dinî hoşgörüsüyle tanındığını belirttiler. Mektupta ayrıca Macron’un Fransa’daki Ermeni lobisinin kışkırtmalarına kapılmaması gerektiği uyarısı yapıldı.

 

Kaynak: (https://azertag.az/, 07.10.2020)

 

Yazar

Hakan Güler

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar