Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

Aralık ayının 10'undan 15'ine dek devam edecek Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl on birinci defa düzenlenecek.


 

Korona virüsü salgını sebebiyle yarışma filmlerinin gösterimi de dahil festival kapsamındaki tüm toplu etkinlikler çevrim içi yapılacak.

Bu yıl festivale 72 ülkeden toplam 3086 kısa metrajlı film müracaat etti. Bunlardan 97 yapım festivalin ulusal programına gönderildi.

Ön Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucu 85 kısa film, festivalin Uluslararası, Ulusal ve Cinemoil yarışmalarına seçildi. Altın Nar ödüllü uluslararası yarışma jürisinde Türkiye’den yapımcı ve yönetmen Mehmet Bahadır Er de bulunuyor.

Azerbaycan sinemasına yeni genç yönetmenler kazandıran festivalin bu yıl galiplerine özel armağanı olacak. Buna göre, ulusal yarışmada en iyi kurmaca film ve en iyi belgesel film adaylarının galiplerine gelecek projeleri için teknik ve post-prodüksiyon desteği sağlanacak. En iyi animasyon ödülüne lâyık görülen filmin yapımcısının bir sonraki projesine ait post-prodüksiyon giderleri festival tarafından karşılanacak.

Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinin kazananları ile Oscar’da ödül kazanmış kısa filmleri programına alan Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali, şu anda Azerbaycan’ın uzun ömürlü film festivallerinden biridir.

Kaynak: Bakü Uluslararası Kısa Film Festivali(10/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar